Представник президента України в Конституційному суді Федір Веніславський заявив про те, що вважає дивним рішення КСУ про скликання спеціального пленарного засідання, про яке було оголошено після відсторонення глави КСУ Олександра Тупицького.
Про це Веніславський заявив в ефірі телеканалу “Україна 24”
“Президент, згідно із тими повноваженнями, які йому надає Конституція України, Кримінально-процесуальний кодекс, прийняв рішення про відсторонення Тупицького з посади на два місяці. Відсторонення не означає припинення повноважень судді КСУ, не означає його звільнення. Дивним здається інформація, розміщена на офіційному сайті КСУ, про те, що скликається спеціальне пленарне засідання, оскільки за тим же законом про КСУ спеціальне пленарне засідання розглядає тільки питання про надання згоди на затримання, утримання під вартою або на арешт судді КСУ”, – сказав нардеп.
За його словами, в даному випадку абсолютно не передбачене законом скликання такого спеціального пленарного засідання КСУ.
“Крім того, я хочу підкреслити, що указ президента про відсторонення Тупицького набирає юридичної сили з моменту його прийняття. Тобто з учорашнього дня Тупицький вже не є в.о. судді, тимчасово відсторонений, відповідно, він не може давати вказівки про скликання спеціального пленарного засідання КСУ. А скликати може тільки голова КСУ або особа, яка виконує повноваження голови КСУ. Тому інформація на сайті КСУ – це прояв правового нігілізму”, – зазначив Веніславський.
У свою чергу заслужена юристка України, голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук на своїй сторінці в мережі Facebook заявила, що Президент України Володимир Зеленський указом про відсторонення Олександра Тупицького з посади судді Конституційного суду порушує Конституцію України, Закон України «Про Конституційний Суд України»
«Судді КСУ мають особливий конституційно-правовий захист. Це пов’язано з природою Конституційного Суду. Після складення ними присяги, вступу на посаду ні президент, ні парламент, ні з’їзд суддів не мають більше жодного відношення до факту здійснення повноважень суддями КСУ. Не мають права втручатися в суддівську діяльність. Більш того, подібні речі прямо заборонені Конституцією України. Це конституційна аксіома! Властива, до речі, усім державам, де діє конституційне судочинство. Без виключень», – розповіла Ставнійчук.
Вона додала, що норма 154 Кримінального процесуального кодексу (за якою президент звільнив Тупицького – ред.) – це зовсім не про суддів КСУ, і навіть не про суддів першої інстанції судів загальної юрисдикції, а про зовсім іншу категорію посадових і службових осіб.
«Оточення Зеленського вкотре підвело свого президента «під монастир». А якщо бути точною, то під імпічмент, чи іншу відповідальність, у тому числі і кримінальну. Однак, діють зухвало, тому що переконані у своїй безкарності! Добре знають, що ухвалили восени 2019 року так званий закон про імпічмент, який унеможливлює цю процедуру, навіть у порівнянні зі статтею 111 Основного Закону», – сказала вона.
За словами Ставнійчук, задля уникнення персональної відповідальності в цю правову аферу втягнули й Офіс Генпрокурора, дії якого містять також ознаки не тільки зловживання правом, а є тотальним юридичним невіглаством.
«Усе, до чого нині вдається влада щодо Конституційного Суду: його параліч, свідомий тиск на суддів, створення атмосфери нетерпимості в суспільстві щодо КСУ, приниження цієї конституційної інституції – це все остаточне знищення держави цією владою. Мета очевидна – не допустити розгляду ключових для народу питань розпродажу української землі та тлумачення ст 13, 14 Конституції України. Питань, пов’язаних із неконституційністю так званої децентралізації та примусового об’єднання громад, що фактично призводить до знищення місцевого самоврядування в Україні, інших резонансних питань, які стоять на перепоні розпродажу всіх державних активів нашої держави», – підкреслила знана юристка.