Україна запропонувала Росії знижку на транзит природного газу до Європи – про це повідомило американське видання Bloomberg із посиланням на президента України Володимира Зеленського.

За його словами, знижка стосується обсягів газу поза 40 мільярдами кубометрів на день, які Україна вже транспортує до європейських країн.

«Україна пропонує цю додаткову потужність усім потенційним транзитним країнам. Ми хотіли б бачити європейські компанії клієнтами, але додаткові потужності доступні і для Газпрому. В порівнянні з діючим тарифом на транзит я можу припустити, що ця знижка становитиме 50%. Ми очікуємо, що вони найближчим часом зроблять кроки на практичних переговорах з цього питання, яке, безумовно, важливо для всієї Європи», – йдеться в коментарі президента, який цитують журналісти.

«Газпром», за повідомленням Bloomberg, не відповів на запит щодо цієї пропозиції.

Зеленський також зазначив, що Україна наразі обговорює постачання газу із Берліном та столицею Євросоюзу Брюсселем.

«Україна, зі свого боку, гарантує транзит, спеціальні антикризові умови для транзиту понад передбачені угодою обсяги. Дозвольте мені бути відвертим: я впевнений, що, якщо ми не зробимо цього просто зараз, втрати Європи цієї зими будуть величезними. Тільки швидкі координовані дії можуть зупинити кризу», – заявив президент.

«Тут важливо уточнити, що мова йде саме про знижку на об’єми, які йдуть вище законтрактованих», – пише на своїй сторінці у Фейсбук блогер Євген Прокопишин.

«Зараз, згідно контракту 2019-24 років, РФ сплачує нам за транзит близько 1.8-2.0 дол за 1000 м3 і качає 40 млрд м3 газу щороку (насправді качає менше, але все одно платить за всі), а от якщо РФ хоче качати наприклад 50 млрд м3, тоді ті +10 млрд м3 уже обійдуться їй по 3.5 дол за 1000 м3. От Зеленський і пропонує РФ: качайте більше 40 млрд м3 через Україну фактично по тому ж тарифу в 1.8 дол за 1000 м3, що вигідно абсолютно усім, а Україна гарантує саме стабільний транзит без технічних проблем (яких НІКОЛИ і не було, що ти там не брехав Путін)», – продовжує він.

І у завершенні додає, що «ще є один важливий момент»:

«Тепер у Путіна значно послаблюється переговорна позиція по ПП-2, тому що пропозиція України економічно вигідна йому, і відмовившись від неї він повинен буде пояснити сертифікаційній комісії по ПП-2, де уже сидить наша Польща, чому він, називаючи ПП-2 виключно економічним проектом, відмовився від дуже вигідної економічної пропозиції України. ШАХ І МАТ вам, Владімір Владіміровіч, від Володимира Олександровича».

Також варто зазначити, як заявив на брифінгу 22 жовтня секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, Україна готова на спеціальних умовах постачати до Європи додаткові обсяги природного газу. Йдеться про щонайменше 55 мільярдів кубометрів газу на рік поза обсягами, передбаченими транзитною угодом з «Газпромом».

Відтак Рада ухвалила доручити Кабінету міністрів, «Нафтогазу» та Оператору ГТС «визначити спеціальні умови щодо транспортування додаткових обсягів природного газу газотранспортною системою України до країн Європейського Союзу в обсягах не менше ніж 55 мільярдів кубів на рік».

«Ми сьогодні маємо контракт із Росією, ви знаєте, на 40 мільярдів кубів газу. Ми сьогодні можемо додатково до цього контракту без жодних проблем запропонувати нашим європейським друзям додаткові обсяги 55 мільярдів кубів газу. Таке рішення сьогодні було ухвалене», – сказав Данілов.

Секретар РНБО не уточнив, втім, у чому полягатимуть згадані спеціальні умови.

Він додав, що сьогодні голова уряду Денис Шмигаль отримав листа від молдавської колеги Наталії Гаврилиці з проханням допомогти Молдові «певними обсягами газу».

«Ми ухвалили рішення до Кабміну, щоб вони це питання розглянули, і ми розуміємо, що таку допомогу Модові ми зможемо найближчим часом надати», – додав секретар РНБО.