Перший президент України Леонід Кравчук звернувся до очільника Білорусі Олександра Лукашенка із закликом припинити кровопролиття.

Про це він сказав в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Я хотів би звернутися до білоруської влади – зупиніться! Президенте Лукашенко, припиніть кровопролиття! Жодними доказами, жодними переконаннями, жодними прикладами з історії він не зможе виправдати кровопролиття. Жодними. Якщо вдаються до неймовірних фальсифікацій, правда історії все одно переможе.

Моє глибоке переконання та людське прохання – людини, яка підписала документ у Біловезькій пущі про припинення існування Радянського Союзу. Тільки з однієї причини: це була остання імперія зла, яка з людиною не рахувалася. Важко було навіть уявити, коли ми підписали разом із Шушкевичем та Кебічем, що через 30 років це може повторитися в Білорусі. Не думав», – сказав Кравчук.

Він зазначив, що жорстке придушення протестів викликає у цивілізованому світі не просто обурення, а нерозуміння сутності влади: які ця влада має цілі, які завдання вона вирішує.

«Я говорю емоційно, бо ми сусіди. Я знаю Білорусь ще з радянських часів. Я бував там багато разів, я знаю білорусів, наскільки вони терплячі. Вони пройшли важкі часи – партизанський рух, спалені села, те, що робили фашисти … Я бачив, знаю, я був на могилах. Мій батько, який захищав нашу землю під час Вітчизняної війни, похований у Білорусі. Я страшенно переживаю.

Я вже не оцінюю, навіть не обурююся, я просто прошу, благаю … Як близьку державу, як народ, який глибоко розуміє, бо вони це пережили. Люди, зупиніться. Владо, зупиніть силовиків, бо якщо ви розпалюєте ненависть, це може закінчитися дуже погано. Не уникнути нікому найвищого покарання за злочин», – додав Кравчук.

До влади Білорусі також звернулася представниця виборчого штабу кандидатки у президенти Білорусі від опозиції Світлани Тихановської Марія Колесникова. Вона записала відеозвернення, у якому попередила владу країни, що білоруси не зможуть забути про те, що сталося за час масових протестів у країні. Звернення оприлюднено в Telegram-каналі штабу.

“Щодня незгода набирає силу… Люди більше не бояться, вони більше не миряться з обманом, їх більше не можна змусити підкоритися тим, кого вони не вибирали… Те, що відбувається, поки не може оцінити тільки білоруська влада. Невже вона сподівається на те, що завтра ми зітремо з пам’яті події цих днів?” – заявила Колесникова.

Колесникова також звернулася з проханням до чинної влади не ігнорувати волі людей і зупинити насильство.

“Ці люди нікуди не зникнуть. Вони вже не зможуть забути про те, що відбувалося. Вони не зможуть жити, як раніше. Їм не стерти пам’яті, їх не змусити підкоритися, не залякати і не задобрити. Їм потрібні зміни”, – підкреслила Колесникова.

Вона закликала владу визнати, що протестами керують не “ляльководи з-за кордону”, а самі білоруси, які хочуть змін.

“Ми просимо владу знайти в собі сили й подивитися в обличчя волі народу. Ми просимо владу почути білорусів”, – додала Колесникова.

Крім того, вона закликала владу припинити застосування фізичної сили, випустити політв’язнів і показати реальні результати голосування по кожній виборчій дільниці.