Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зазначив, що нова концепція НАТО передбачає посилення військової потужності Альянсу.

Про це він сказав в ефірі телеканалу “Еспресо”.

“Країни НАТО зараз обговорюють те, яким чином вони будуть протидіяти РФ, де левове навантаження несуть на собі ЗСУ та виконують головну місію Альянсу – знищують російську військову потужність. Йдеться про підготовку нової концепції НАТО”, – зауважив Згурець.

За словами експерта, нова концепція НАТО передбачає посилення військової потужності.

“Йдеться про збільшення кількості боєготових бригад, які спроможні вести бойові дії. Збільшення кількості країн, які долучені до передового рубежу. Збільшення витрат на оборону, ухвалення більш ефективних заходів взаємодії між командними структурами. Альянс починає реальний процес перебудови, ймовірно готуючись до більш небезпечних сценаріїв, які можуть виникати у стосунках з РФ”, – підкреслив Згурець.

Як би не закінчилась війна Росії, Україна після війни потребуватиме міжнародних гарантій безпеки, тому що загроза агресії з півночі для України залишиться назавжди, переконаний експерт Гудзонівського інституту у Вашингтоні Люк Коффі.

“Росія завжди у зовнішній політиці надаватиме пріоритет Центральній та Східній Європі, тому що Володимир Путін та люди навколо нього знають, що без контролю та впливу на такі країни, як Україна та Білорусь, Росія лишається азійською країною, не європейською. А Росія хоче бути гравцем в Європі. Ми маємо розуміти, що навіть якщо Росію програє війну, вона повернеться. Ми повинні там мати потужну військову присутність”, – наголосив Коффі під час дискусії на тему “Чим завершиться війна в Україні”.

Співрозмовники панелі процитували для “Голос Америки” колишнього радника з нацбезпеки президента США Збігнєва Бжезинського, який колись казав, що “без України Росія не може бути суперсилою”.

Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, змалював три варіанти потенційних безпекових гарантій, які Захід може надати Україні.

Першим він назвав повне забезпечення України зброєю, щоб вона могла сама себе стримати від російської агресії. Цей сценарій Клімкін вважає нестійким та збитковим для самої України.

“Так зване українське стримування принципово не є стійким варіантом. Це несправедливо стосовно України та українців, це не спрацює, це створить ще одну спіраль невизначеності. Хто буде інвестувати в Україну (всередині чи ззовні), якщо у вас лишаються всі ризики, і якщо йдеться лише про українське стримування”, – зазначив Павло Клімкін.

Інший варіант – мережа міжнародних гарантій, коли різні країни дають персональні гарантії. Цей сценарій Клімкін вважає “проблематичним”, адже після Будапештського меморандуму, міркує експерт, українцям буде складно повірити запевненням партнерів.

“Таке рішення може бути лише транзитним, на шляху до членства в НАТО”, – каже Павло Клімкін.

Найефективнішими гарантіями безпеки для України колишній глава українського МЗС вважає членство в НАТО.

“Третій варіант – це НАТО. З усіма складними дискусіями про можливий прямий конфлікт з Росією, з усіма страхами й браком політичної волі в різних країнах, важкими дискусіями, як Росія може на це відреагувати, моє розуміння – Путін не зможе відреагувати на це з позиції сили, але для Заходу це був би момент правди, це був би спосіб уникнути безпекового вакууму. Вакуум безпеки навколо України – це причина, чому ми маємо війну з Росією”, – зазначив Клімкін і наголосив “нам потрібна стійка безпека як наслідок цієї війни”.