Президент України Володимир Зеленський звернувся до Кабінету міністрів з низкою пропозицій в зв’язку з підписанням закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві» № 466-IX.

Як повідомила прес-служба Офісу президента, мова йде про визначення чітких і зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній.

У листі на ім’я прем’єр-міністра Дениса Шмигаля глава держави запропонував спільно з представниками бізнес-асоціацій та експертами розробити і внести до Верховної Ради законодавчі ініціативи з метою впровадження прозорих і деталізованих механізмів реалізації положень про обмеження, введені для запобігання ухиленню від оподаткування; визначення чітких і зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній, а також надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об’єктів оподаткування (з урахуванням обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням у світі COVID-19).

Також, на думку президента, має бути зменшений розмір штрафів за окремі незначні податкові правопорушення.

Крім того, уряд має забезпечити захист даних і інформації, отриманих органами контролю за звітністю резидентів України про доходи, зокрема, отриманих з джерел за межами України, а також даних, що отримуються від компетентних органів іноземних держав відповідно до закону.

Повинне бути розглянуто питання про встановлення кримінальної відповідальності за незаконне розголошення таких даних і інформації.

Глава держави звернувся до Кабінету міністрів з пропозицією розробити і внести до парламенту законопроект про одноразове декларування. Ці законодавчі зміни повинні бути підготовлені в тримісячний термін у співпраці з експертами, бізнесом і Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.

Також уряд має підготувати із залученням представників бізнесу, експертів та народних депутатів пропозиції про системне удосконалення та спрощення процедур адміністрування податків і зборів, забезпеченні чіткості правил оподаткування, уніфікації і зрозумілості термінології.

Відповідний законопроект має бути внесений на розгляд Верховної Ради України до кінця 2020 року. У прес-службі нагадали, що 16 січня Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві».

Закон передбачає ряд змін, спрямованих на вдосконалення та спрощення системи адміністрування податків, її узгодження зі світовими стандартами. Закон має на меті впровадження міжнародних стандартів податкового контролю для всіх учасників міжнародної торгівлі та імплементації положень Плану протидії практикам розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування (План дій BEPS).

Крім того, передбачені документом зміни забезпечують необхідні умови для реформування Державної податкової служби і відкривають можливість для перетворення її структури відповідно до концепції єдиної юридичної особи.

Документ також удосконалює систему адміністрування податків і розширює можливості онлайн-сервісів для платників. Відтепер платник, який подає звітність в електронному вигляді або пройшов електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, зможе подати заяву про бажання отримувати документи від податкових органів в електронному вигляді.