З перших днів жовтня одну з ліній російсько-німецького газопроводу “Північний потік-2” почали заповнювали блакитним паливом. У серпні 2021-го президент Володимир Зеленський припустив, що після запуску “Північного потоку-2” ціни на газ в Україні можуть зрости.

Як відомо, 4 жовтня першу нитку російсько-німецького газопроводу почали заповнювати блакитним паливом. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів чого чекати українцям від запуску проєкту, чи зростуть ціни на газ і якщо зростуть, то наскільки.

Очільник уряду прокоментував ситуацію під час smart-вечері “Слуг народу” у Трускавці, де обговорювали ключові задачі, які допоможуть Україні позбутися залежності від газу Росії. Шмигаль запропонував подивитися, “як буде розвиватися ситуація і тоді вже щось планувати”. На його думку, наразі ключові задачі для України – “збільшення видобутку власного газу і, звичайно, питання розвитку енергоефективності”, – повідомляє 24 канал.

“На цю зиму, на цей опалювальний сезон, тарифи стабілізовані. Передумов для запуску “Північного потоку-2” сьогодні немає. Газопровід має пройти технічну оцінку. Ми ще не розуміємо позицію США щодо санкцій» — зазначив прем’єр. Під час “Години запитань до уряду” 24 вересня прем’єр заявив, що зараз в Україні немає передумов для підвищення цін на тепло та газ. Він запевнив, що тарифи залишатимуться незмінними.

“У травні ми запустили річний продукт для людей, де ціна на весь рік складає менш ніж 8 гривень. Незалежно від коливань ціни на біржах чи хабах, ця ціна не змінюється весь опалювальний сезон, тобто до кінця квітня 2022 року», – пояснив Шмигаль.

Нагадаємо, у Держдепі зазначили, що будуть і надалі “продовжувати застосовувати закон” відповідно до санкцій, які були прийняті проти газопроводу раніше.

У Nord Stream 2 AG повідомили, що з 4 жовтня почала заповнювати газом першу нитку газопроводу “Північний потік-2”.

Зазначається, що нитка буде поступово наповнюватися газом, щоб досягти обсягу і тиску, необхідних для подальшого технічного тестування.

“Раніше були проведені пусконалагоджувальні роботи для контролю цілісності газопроводу, в тому числі внутрішньотрубна інспекція з використанням спеціальних діагностичних пристроїв (так званих «інтелектуальних» поршнів), а також зовнішні візуальна та інструментальна перевірки. Про наступні технічні кроки Nord Stream 2 повідомить додатково”, – йдеться в повідомленні.

Раніше один із європейських партнерів “Газпрому” у проєкті “Північний потік-2” заявив, що сертифікація газопроводу затримається настільки, що він не зможе допомогти заповнити запаси газу цієї зими.

Своєю чергою представник Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що США продовжуватимуть виступати проти газопроводу “Північний потік-2”. 

“У нас немає конкретної реакції на оголошення, на яке ви посилаєтесь. Наша політика, як ми вже дали чітко зрозуміти, … полягає в тому, що ми продовжуємо виступати проти цього газопроводу”, – заявив Прайс.

У Держдепі зазначили, що будуть і надалі “продовжувати застосовувати закон” відповідно до санкцій, які були прийняті проти газопроводу раніше.

Нагадаємо, Росія завершила будівництво “Північного потоку – 2” 10 вересня. Перед тим голова правління “Газпрому” Олексій Міллер сказав, що перші поставки можуть початися вже в 2021 році.

13 вересня німецький регулятор почав сертифікацію “Північного потоку – 2”. Радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль назвала “далекою від реальності” інформацію про те, що російський “Газпром” планує розпочати подачу природного газу “Північним потоком-2” вже з жовтня. Вона нагадала, що запуск газопроводу неможливий без сертифікації його як незалежного оператора газотранспортної системи.