Наступного року українці почнуть отримувати електронні лікарняні, а на реформу екстреної медичної допомоги в бюджеті закладено мільярд гривень – Кабмін презентував план трансформації охорони здоров'я на 2019 рік.

Ліки стануть ще доступнішими

З 1 квітня принцип "гроші ходять за пацієнтом" пошириться і на аптеки – програма "Доступні ліки" стане підконтрольною Нацслужбі здоров'я. Саме вона укладатиме з аптеками договори і компенсувати вартість препаратів. Зараз же ці функції покладені на місцеві бюджети. При цьому список з 261 препарату, які люди можуть отримати безкоштовно або з невеликою доплатою, не розширюватиметься, але в програмі братиме участь більше аптек, що підвищить доступність та наявність препаратів.

Популярне: Жорсткі перевірки та контроль: Влада підготувала нові сюрпризи пенсіонерам

Лікарняний за хвилину

Протягом 2019 року почнуть діяти електронний рецепт (програмне забезпечення для нього вже розробляють) і е-лікарняні – минулого тижня Кабмін вже затвердив рішення про створення реєстру для них.

"Лікар зможе не витрачати час на зайву паперову роботу, а хворим не доведеться бігати кабінетами і збирати печатки", – пояснюють у МОЗ і додають, що в Україні щорічно виписується 5,5 мільйона лікарняних.

Поки у нас правила отримання цифрового лікарняного розробляються, в інших країнах система діє давно.

"Лікар в програмі заповнює електронний бланк, підтверджує його своєю е-підписом, а пацієнту на руки видає лише квитанцію з номером. Це займає хвилину. Роботодавець перевіряє інформацію через загальний реєстр і завантажує її до своєї бухгалтерської системи. Думаю, щось подібне буде і у нас", – розповіла нам терапевт Олена Мерц, яка раніше працювала в Литві.

Швидкі і диспетчери

А ось на реформу екстреної медицини в п'яти областях і в Києві в бюджеті виділили 1 млрд грн. Бригади швидкої перейдуть на світові стандарти роботи (для медиків передбачено додаткове навчання), після чого їм обіцяють підвищити зарплати. Крім цього, 2019 року на всю країну поширяться нові стандарти роботи для диспетчерських служб – до цього вони тестувалися в восьми областях. Їх об'єднає е-система "Централь 103". Вона дозволить витрачати на обробку викликів не 3-5 хвилин, як сьогодні, а всього одну, і відправляти до пацієнта найближчу до адресою машину. За рахунок цього медики добиратимуться до пацієнтів за 10 хвилин у містах та за 20 хвилин в селах. Це на 5-10 хвилин швидше, ніж зараз.

Студентів перевірять на кваліфікацію

З 2019 року, щоб поліпшити якість освіти майбутніх лікарів, для абітурієнтів змінять умови вступу на медичні спеціальності. Тепер для вступу на "Стоматологію", "Медицину" і "педіатрія" потрібно буде обов'язково набрати не менше ніж 150 балів на ЗНО з профільних предметів. Водночас для отримання ступеня магістра за спеціальністю "Фармація, промислова фармація" встановили поріг в 130 балів. Ввели і новий перелік конкурсних предметів для спеціальностей розділу "Охорона здоров'я": крім української мови, профільними предметами стануть біологія або хімія (другий конкурсний предмет), фізика або математика (третій конкурсний предмет).

З 2019-го студенти-медики третього і п'ятого (або шостого) курсу вперше здадуть єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЕДКЕ), який перевіряє знання, якими повинен володіти лікар в будь-якій країні світу.

"Впровадження іспиту унеможливить корупцію та сприятиме випуску з ВНЗ кваліфікованих лікарів", – вважають в Міністерстві охорони здоров'я.