Стало відомо, як Україна може повернути всі втрачені території. Зокрема, у ситуації з Україною, як припустив військовий експерт Петро Черник, військовим шляхом можна витіснити росіян до кордонів 24 лютого 2022 року, але повністю деокупувати територію у такий спосіб навряд вдасться.

Найімовірніше, на думку військового експерта, Україна зможе військовими діями повернути територію, окуповану після початку повномасштабного вторгнення Росії – лівобережжя Херсонщини, Запоріжжя, частини Донецької та Луганської областей – але аж ніяк не вийти на кордони 1991 року.

Маленьку Авдіївку росіяни намагалися захопити понад 10 років, починаючи з 2014 року й не шкодуючи особового складу та техніки. Відтак складно уявити, скільки Україні потрібно бомб та іншої зброї, щоб пройти укріплений Донецьк.

«Боями надзвичайно складно повернути. Повернення всіх наших територій можливе лише при повному «обсипанні» режиму (Володимира Путіна), а бажано при повному розвалі Росії. А як буде в реальності? Ми в такій історичній точці, що ніхто не спроможний її передбачити», – підкреслив Петро Черник.

В той же час відомо, що Україна залишає відкритою можливість повернення до політико-дипломатичних методів деокупації півострова Крим, однак всі рішення залежатимуть від успіхів українських Збройних сил на полі бою.

Про це повідомив заступник постійного представника президента України в АР Крим Денис Чистіков.

“Українською владою розглядаються всі можливі варіанти деокупації півострова. Згідно зі стратегією [деокупації та реінтеграції Криму], передбачалися як політико-дипломатичний, так і військовий варіант. Після повномасштабного вторгнення, військовий був у пріоритеті, і дії ЗСУ дали свої результати. Як заявили військові, є досяжність [вогневого впливу] по всій території окупованого Криму”, — сказав він.

Водночас із цим, зазначив представник президента, Київ не виключає, що в разі наближення українських захисників до території півострова можна повернутися до політико-дипломатичного варіанту деокупації.

“Щоб російські війська вийшли з території окупованого Криму, щоб було менше пошкоджень, а також менше людських жертв. Тому що Україна дотримується все-таки гуманного способу повернення тимчасово окупованих територій. Але при цьому ми розуміємо, що всі рішення залежать від дій і перемог Збройних сил на полі бою”, — наголосив Денис Чистіков.

До того ж, метою Сил оборони України є очищення Азово-Чорноморського регіону від російського флоту. Тільки так можна гарантувати безпеку регіону. Звільнення Криму залежить від деокупації моря, і навпаки — деокупація моря сприяє деокупації Криму.

Про це заявив речник Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ), капітан 3-го рангу Дмитро Плетенчук.

“Насправді для росіян оцінити важливість основної військово-морської бази в Криму складно, тому що там розташовані фактично не тільки пункти базування, не тільки місця стоянок кораблів, там розташована вся військова та соціальна інфраструктура, починаючи від складів з озброєнням та логістичних інструментів, які дають змогу ці ракети завантажувати, дають змогу заправляти кораблі водою, паливом, чим завгодно”, — сказав він.

Там живуть їхні сім’ї, там розташована їхня соціальна інфраструктура — навчальні заклади, школи, лікарні, і так само школи, лікарні та навчальні заклади, які забезпечують флот. І все це перенести до Новоросійська досить складно, дорого і довго.

“Тому для росіян Крим залишається ключем до Азово-Чорноморського регіону, який дозволяє їм фактично свої операції планувати, перебуваючи на цьому, як вони його називають, “непотоплюваному авіаносці”. Тому це все досить сильно між собою пов’язано. Як звільнення моря залежить від Криму, так і звільнення Криму залежить від звільнення моря. Тут усі елементи важливі. І морська складова, і повітряна. Тому що російська авіація поки що в акваторії Чорного моря переважає. І поки ми не вирішимо це домашнє завдання, рухатися далі буде досить складно. Але все одно, як видно, різні варіанти використовуються”, — каже Плетенчук.