Днями парламентський комітет отримав на розгляд законопроект, який може частково скасувати так звані "правки Лозового", за якими поховати померлого можна тільки після дозволу суду, передає Корупція.Інфо
Нагадаємо, скандальні зміни набули чинності в березні цього року. Слідчим заборонили призначати експертизу тіла померлого і постановили звертатися за дозволом на її проведення до суду. Тоді серед шквалу критики прозвучало, що нова редакція КПК, мовляв, стосуватиметься тільки померлих насильницькою смертю, а інших ховатимуть після звичайного лікарського свідоцтва. Але в МВС ще більше перестрахувалися. Речник відомства Артем Шевченко заявив, що є поняття "дослідження", яке можна використовувати замість "експертизи". Тобто в разі природної смерті людини лікарі і поліція зможуть проводити своє "дослідження" (без дозволу суду) і віддавати тіло на похорон.
Остаточно вирішити колізію може зареєстрований нардепом Антоном Геращенком законопроект, який частково скасовує скандальні правки і повертає слідчим право на призначення експертиз.
"На розгляд Верховної Ради буде винесено закон №8336, ухвалення якого нормалізує ситуацію щодо прискорення судово-медичних експертиз у разі, якщо є ознаки насильницької смерті", – заявив днями депутат.
На його думку, чинні правки перевантажують суддів, уповільнюють досудові розслідування, а також тиснуть на судових експертів. При цьому в пояснювальній записці до закону зазначається, що щорічно у кримінальних справах призначають близько 800 тисяч експертиз. Проект же пропонує дозволити всім сторонам кримінального провадження залучати експертів самостійно і таким чином уникнути бюрократичної тяганини..
Наразі ж похорони близьких людей для багатьох стають додатковим стресом. Так, Сергій Резніченко з Миколаєва стверджує, що його померлу матір все ж відправили на судмедекспертизу, незважаючи на відсутність ознак насильницької смерті.
"Навіщо проводити експертизу, а потім брати дозвіл у прокуратурі на похорон, якщо моїй мамі було 79 років, а перед цим її виписали з лікарні частково паралізовану?" – обурюється Сергій.
Подібна ситуація виникла і у харків'янки Ірини Раїної.
"У моєї рідні померла 90-річна бабуся, яка довго хворіла. Труп вночі забрали до моргу. У райвідділі родичі провели весь день. Після – суд і прокуратура. В результаті похорон через три дні!" – написала жінка в соцмережах.
Інші повідомляють, що з проблемами не зіткнулися.
"Ховали після хвороби. Все сталося в один день. Експертиза не знадобилася, досить було лікарського свідоцтва", – пише Яна Кирилловець з Житомира.
У моргах повідомили, що не відчувають проблем.
"Ми працюємо як зазвичай – призначаємо судову експертизу всім трупам, але якщо померлий перед смертю спостерігався в лікарні, лікар сам видає свідоцтво", – розповів голова Харківського облбюро судмедекспертизи Юрій Кравченко і додав, що затримки бувають щодо кримінальних трупів.
"Дозвіл суду іноді приходить того ж дня, а буває і через кілька. Природно, родичам важко чекати", – сказав він.
Реєстр усіх експертиз
Законопроект пропонує ввести кримінальну відповідальність за тиск на судексперта і втручання в їх роботу (штраф в 1700 грн або до 4 років в'язниці). Не можна буде викликати експертів як свідків з приводу наданих ними висновків. На допит експерта зможе викликати тільки суддя (раніше це могли робити слідчі і прокурори). Ще хочуть ввести Єдиний держреєстр судових експертиз та досліджень. Він міститиме всі дані про судові експертизи, а інформацію звідти зможуть отримати правоохоронці за запитом.
"Ці кроки давно були потрібні для забезпечення якісної і незалежної роботи експертів", – вважає судмедексперт Олександр Мажуга, але додає, що введення нового реєстру може нашкодити деяким фахівцям: "Якщо до системи вноситимуть дані тільки експерти зі свідоцтвом Мін'юсту, це обмежить діяльність приватників".