Генпрокурорка Ірина Венедіктова обіцяє розсекретити матеріали справи щодо організації та проведення бойових дій в районі міста Іловайська. Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов в ефірі Українського радіо прокоментував, чи справді ми отримаємо нову інформацію про цю трагедію.
Що ми ще не знаємо про цю трагедію?
Ми не знаємо сам алгоритм дій, який створював генеральний штаб Збройних сил України, у результаті якого ми отримали жахливу поразку і понесли такі жахливі втрати. Всі 7 років від нас повністю приховували правду і маніпулювали цифрами втрат. Ми офіційно апелюємо втратами Збройних сил України: 366 загиблих, 450 отримали поранення, 300 потрапили в полон і 84 досі вважаються зниклими безвісти. Реальні цифри втрат набагато більші, тому що ми з вами не знаємо втрати добробатів і втрати Міністерство внутрішніх справ, втрати Служби безпеки України, які тут не враховані.
Чи може ініціатива Генпрокурорки сприйняти роз’ясненню ситуації
Частково так. Вона розкриє алгоритм дій Генштабу. Ми повинні отримати відповідь на три найважливіших питаннях у цій трагедії, і це може зробити тільки слухання у суді. По-перше, чому було прийняте рішення йти на Іловайськ чи не було це спробою заздалегідь загнати Збройні сили в котел? Хто цю ідею вкинув і розвивав? По-друге, з ким, на яких підставах і про що напряму і особисто домовлявся Муженко з вищими керівниками Генерального штабу Збройних Російської Федерації? Може, він передавав позиції наших військ? По-третє, чому генерал Хомчак, отримавши відповідь від російських командирів, що немає згоди з Москви на випуск наших військ з котла, віддав команду рушати вперед в похідному порядку? Хомчак, коли став головнокомандувачем Збройних Сил України, перше, що він сказав — це те, що він готовий піти до суду і розповісти всю правду про свою роль і місце в Іловайській трагедії. Але чомусь він не пішов. Мабуть, в нього такий шанс з’явиться, і це було б дуже добре.
Що нового ми можемо дізнатися після розсекречення Іловайських документів?
Ми можемо дізнатися, хто віддавав накази відправляти війська, чому війська 5 діб були без жодних наказів і не рухалися з місця і чому не прийшла допомог, яку обіцяв нам цілий тиждень особисто Верховний головнокомандувач. Я думаю, що наслідки розсекречення можуть бути дуже фатальними для тодішнього президента Порошенка, тодішнього керівника військовим відомством Муженка та генералів- командувачів секторів, але їх ступінь вини може визначити тільки суд.
Розсекречення відбувається на тлі підготовки “Кримської платформи”: випадковість чи ні?
Я думаю, що це пов’язані речі. Іловайська трагедія офіційно доводить, що Збройні сили Російської федерації вторглися на нашу територію. А це війна. Це міжнародний збройний конфлікт. Для Росії це дуже дуже болюче питання, тому що “Кримська платформа” — це міжнародний захід, і якщо ми надамо ці матеріали, то весь світ буде знати, що Росія офіційно вторглася в Україну.
Нагадаємо, Іловайська трагедія сталася у кінці серпня 2014 року. Після запеклих боїв бійці сил АТО потрапили в оточення під Іловайськом на Донеччині. Російські військові обстріляли коридор, попри домовленості, що цим коридором мали виходити українські бійці.