Відомі українці, все частіше роблять несподіваний вибір і відмовляються від державних звань і нагород

Ми зібрали тих, хто і з яких причин відмовлялися від почесних звань.

Наприклад, зовсім нещодавно український боксер, абсолютний чемпіон світу у важкій вазі Олександр Усик заявив, що не братиме нагород від держави. Саме так він прокоментував ажіотаж навколо ймовірного присвоєння йому звання Героя України.

Олег Скрипка

У 2005 році, тодішній український президент Віктор Ющенко хотів присвоїти звання «Заслуженого артиста України» лідеру гурту «Воплі Відоплясова» Олегу Скрипці. Однак співак відмовився від нагороди. Більш того, Скрипка був у повному шоці, коли йому почали приходити смс-повідомлення з привітаннями, адже саме з них він дізнався про те, що отримав «заслуженого».

«Я б скасував усі ці звання антинародних артистів, які на 50% купувалися за гроші. Сьогодні ті гідні люди, які мають це звання, виявилися поруч з іншими людьми, які просто купили його за гроші, або за якісь там концерти, за якісь там коврішки і бонуси. Це просто дискредитує звання такого артиста», – розповів Скрипка в одному з інтерв’ю.

Ліна Костенко

Українська письменниця також відмовилася прийняти звання в 2005 році, і також від Ющенка. Тоді Костенко сказала:

«Політичної біжутерії не ношу!» Нардеп Ірина Геращенко, яка в 2017 році, разом з Ющенком, їздила до письменниці вручати нагороду, докладно розповіла про відмову. За словами нардепа, Костенко навідріз відмовилася приймати нагороду.

«Вона навідріз відмовилася приймати звання Героя України, сказала, що поетам для спілкування з народом потрібно тільки слово. “Ніякі брязкальця я не візьму!”, – твердо відрізала вона. Президент почув метал у голосі, і далі вони говорили про Україну, про важливість підтримки мови і культури як цементуючої складової нації », – описала події Геращенко.

Філарет

Глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет, в січні 2014 року, під час протистоянь на Майдані, відмовився від ордена «За заслуги» І ступеня. Нагороду йому присвоїв тодішній президент Віктор Янукович.

«Поділяючи з українським народом біль і скорботу, Церква молиться за мир і припинення міжусобиці і закликає до молитви всіх віруючих. Також ми молимося за душі загиблих, за полегшення страждань і зцілення постраждалих. Я благословляю духовенству Київського Патріархату чинити молитви там, де цього просять люди, сприяти упокорення ворожнечі», – заявив Філарет.

Василь Шкляр

У 2011 році лауреат Шевченківської премії, автор відомого роману «Залишенець. Чорний Ворон» Василь Шкляр відмовився від нагородження його Шевченківською премією. Він попросив Януковича перенести нагородження.

«Шановний пане президенте! Свідчу Вам свою повагу і прошу Вас врахувати в указі з нагоди нагородження лауреатів Шевченківської премії моє прохання про перенесення нагородження мене Шевченківською премією на той час, коли при владі в Україні не буде українофоба Дмитра Табачника», – заявив Шкляр.

«Поки при владі Дмитро Табачник, я не зможу прийняти премію», – додав письменник.