В Україні стартував опалювальний сезон, тепло дали в деяких містах України, але за різними тарифами.

В Україні стартував опалювальний сезон, тепло дали в Києві, Львові, Вінниці та Броварах. До кінця місяця, залежно від температури за вікном, місцева влада мають намір взяти рішення про подачу тепла.

В першу чергу опалюють лікарні, дитячі сади і школи, після – житлові будинки. Слідом прийдуть і платіжки, в цьому році вони ризикують опинитися рекордно високими.

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

Кабінет міністрів дозволив подавати тепло в будинках українців з 15 жовтня, але цією можливістю скористалися всього 4 міста і то для бюджетних установ. Відповідно до закону “Про житлово-комунальні послуги”, опалювальний сезон повинен розпочатися після того, як середньодобова температура повітря три дні протрималася на рівні 8 градусів вище нуля.

У Кабінеті міністрів заявляють: Україна до старту сезону готова. Правда, як і в минулих роках, за словами віце-прем’єра Геннадія Зубка, проблеми є в селі Коцюбинське, містах Шепетівка і Сміла.

Мери і сільські голови несуть кримінальну відповідальність за зрив опалювального сезону, заявляють в Кабміні. Правда, як показує практика все це лише залишилося на словах, жодного представника місцевої влади за затримку тепла так і не покарали.

У кожному місті також діє свій тариф на тепло. Більш того, якщо в одному населеному пункті працює кілька постачальників тепла, за одні й ті ж Гкал в одному і тому ж місті можна платити за різними цінами.

Наприклад, “Київенерго” (зараз його замінило “Київтеплоенерго”) продавало Гкал за 1355,8 грн, а “Євро реконструкція” – 1181,8 грн (поставляє тепло жителям частини Дніпровського і Дарницького районів столиці).

Припустимо, що дві сім’ї в минулому опалювальному сезоні витрачали на опалення 1,5 Гкал на місяць. Сім’я, яка купувала послугу у “Київенерго”, повинна була платити 2033,7 грн, а у “Євро реконструкція” – 1772,7 грн.

Варто відзначити, що вартість тепла залежить від тарифів на газ. Наприклад, якщо Кабінет міністрів підвищить вартість “блакитного палива” на 23,5%, в середньому ціни на тепло зростуть на 16,5% вже в грудні 2019 го.

Як скоротити суми в платіжках і чому в нових будинках платять менше

Тариф постачальника звичайна багатоповерхівка змінити не може, однак вплинути на суми в платіжках відносно легко. Найпростіший крок – встановити будинковий лічильник тепла. Енергоаудитора Олександр Яцко розповідає: в середньому в будинках з приладами обліку платять на 20-30% менше. Тому в першу чергу необхідно перевірити, якщо у вас будинковий лічильник.

Другий крок – установка індивідуального теплового пункту (ІТП) з автоматичним погодним регулюванням. Він дозволить не просто правильно враховувати, скільки насправді Гкал витратив будинок, але і регулювати споживання.

“Загляньте в свій підвал, що там відбувається. Як працює ІТП з автоматичним погодним регулюванням? Якщо температура на вулиці підвищується, наприклад, до 15 градусів тепла. Вже немає сенсу подавати на будинок стільки ж Гкал, як і при 2 градусів тепла вночі? В такому разі днем ​​ІТП знижує температуру теплоносія, а вночі – підвищує. Це дозволяє значно скоротити витрати. Я б сказав, що економія може скласти близько 20%. Буквально за два сезони ІТП повністю окупиться “, – розповідає Олександр Яцко.

Найбільше пощастило жителям новобудов, зазначає експерт Гліб Шемовнев. По-перше, в таких будинках теплолічильники встановлюють забудовники. По-друге, сучасна система опалення дозволяє поставити прилад обліку в кожну квартиру. Значить, житель такого будинку зможе платити за ті Гкал, які витратили конкретно на його квартиру.

“Будинки будуються із застосуванням червоної керамічної цегли, фасади утеплюються з використанням мінеральної вати. На дверях в парадних і коридорах використовуються ущільнювачі і доводчики. Встановлюються енергозберігаючі віконні системи з багатокамерними склопакетами і пароізоляцією, посилені квартирні двері”, – розповідають в “Укрбуд” про те , за рахунок чого знижують суми в платіжках.

Ще одне важливе нововведення – якщо раніше регулятори на батареях можна було встановлювати тільки в нових будинках (вони дозволяють “прикрутити” подачу тепла), то, згідно з рішенням Кабміну, в цьому опалювальному сезоні такі прилади можна буде поставити навіть в “хрущовках”.