Туреччина йтиме у напрямку хоча б часткового розриву відносин із Росією дуже повільно, оскільки економіки країн дуже пов’язані, а в країні сильні й антиамериканські настрої, вважає лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
«Кожен лідер вивіряє свої кроки із національними інтересами своєї країни. Економічні зв’язки Турецької Республіки з Росією дуже великі, величезний товарообіг, до повного позбавлення газового зашморгу теж дуже далеко. Якщо уявити, що Туреччина повністю припиняє ці зв’язки, то буде економічний колапс. Тому Туреччина йтиме у цьому напрямі, але дуже повільно. Хоча турецьке суспільство добре розуміє, що таке Росія», – сказав Джемільов в інтерв’ю «Крим.Реалії».
На його думку, Ердоган дотримується думки, що становище посередника більше сприятиме захисту прав мешканців Криму, які залишаються в окупації, тому він може щось обговорювати з Путіним.
Водночас, нещодавно озвучена позиція президента Туреччини щодо Криму є дуже важливою, оскільки Кремль намагався і вмовляти його, і шантажувати, але це не дало результату.
«Мені розповідали, що Путін говорив Ердогану: мовляв, відкриємо потік туристів, торгівлю розширимо, аби лише Туреччина не брала участі у саміті (Кримській платформі, – ред). А Ердоган каже: там-таки (у Криму – ред.) мої родичі живуть; я потім скажу їм, що обміняв їх на туристів? І потім Україна – наш сусід, а по Корану сусіди повинні один одному допомагати, сказав він. І цього разу він сам виступив із гарною промовою», – додав Джемілєв.
Нещодавній візит президента Туреччини до Львова, під час якого він закликав до мирних перемовин з Росією, міг спантеличити багатьох українців. Адже це той самий Ердоган, який змушує Путіна майже хвилину чекати його на зустрічі, постачає Україні зброю та має давню історію конфліктів з Росією з низки питань – від Сирії та Карабаху до Лівії.
Проте з Туреччиною традиційний поділ на своїх і чужих під час війни не спрацьовує.
Від початку повномасштабної війни Туреччина перекрила чорноморські протоки для російських кораблів та підтримує цілісність України. На останньому саміті Кримської платформи президент Ердоган назвав Крим частиною України.
З Туреччини для ЗСУ надходять “Байрактари” та бронемашини Kirpi. Турецьке посередництво відіграло ключову роль під час розблокування експорту українського зерна у липні, що дозволить Україні отримати мільярди доларів.
З іншого боку Туреччина не приєдналася до санкцій проти Росії і не планує цього робити. До Туреччини перенесли свій бізнес сотні російських компаній. А з серпня Анкара погодилася платити у рублях за частину російського газу.
Російсько-українська війна була неприємною несподіванкою і додала проблем Туреччині, але і надала можливості продемонструвати свій вплив.
“Ця війна загрожує, зокрема, чорноморській безпеці Туреччини. Це причина, чому Туреччина виступає проти військової присутності неприбережних держав (наприклад, нечорноморських країн НАТО таких як США або Британія – Ред.) у Причорномор’ї. Це питання, щодо якого Україна і Туреччина розходяться”, – пояснює Тургут Тунджель для BBC News Україна.
За його словами, в інтересах Туреччини, щоб війна закінчилася швидше.
“Через те, що західні держави перекрили свої канали дипломатії з Росією, не залишається нікого, крім Туреччини, хто може бути ефективним посередником між двома ворожими сторонами. Туреччина не може чекати, поки будь-який інший гравець стане посередником”, – відзначає турецький експерт.
На його думку, реалізація “зернової угоди” продемонструвала можливості Туреччини всьому світу і є сигналом сторонам конфлікту.
“Турецьке посередництво між Україною та Росією має нагадати останній, що Туреччина не та країна, яку можна ігнорувати. Таким чином, роль Туреччини у припиненні війни чи вирішенні деяких криз, таких як зернова криза, може схилити її західних союзників до більш раціонального підходу до Туреччини”, – відзначає Тургут Тунджель.