На відміну від багатьох лідерів партії "Народний союз" Наша Україна ", Микола Мартиненко не любить зайвого" піару "на телеканалах. Він не схильний всіх переконувати, що весь світ крутиться саме довкола нього. Досвідчений апаратник і бізнесмен Мартиненко знає собі ціну. Адже його роль в оточенні Віктора Ющенка була і залишається досить вагомою.
ОБРАНИЙ ПО: Загальнодержавному багатомандатному округу
ПАРТІЯ: Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ"
НОМЕР У СПИСКУ: 14
ДАТА НАБУТТЯ ДЕПУТАТСЬКИХ ПОВНОВАЖЕНЬ: 27 листопада 2014р.
Заступник голови депутатської фракції Політичної партії "НАРОДНИЙ ФРОНТ"
Голова Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
Член групи з міжпарламентських зв’язків з Китайською Народною Республікою
Амбіції
Микола Мартиненко, який пройшов комсомольську школу, публічно не любить демонструвати свої амбіції. Коли у нього запитують, яку посаду він готовий зайняти у владі, він твердить, що звик мислити проектами, а не посадами. "Я – людина команди, і завжди можу в ній знайти для себе комфортне місце, але посада для мене не головне. Досягати мети складніше, ніж її ставити ", – ось так скромно говорить про свої кадрові претензії Микола Іванович. Він стверджує, що ніколи в своєму житті не ганявся за посадами. Але це зовсім не означає, що Мартиненко не хотів бути впливовим.
Ще за часів президентства Кучми його готували на посаду голови НАЕК "Енергоатом". Втім, цього призначення не відбулося. Проти виступили керівники кількох парламентських комітетів. Мотив – АТ "Торговий дім" на чолі з Мартиненком брали величезні комісійні при розрахунку з російською компанією "ТВЕЛ" за ядерне паливо. Принаймні, як свідчать підсумки ревізії, проведеної Мінфіном, із загальної суми поставленого в Україну палива в 232 млн грн. половина пішла на комісійні "Торговому дому".
У 2005 році Миколу Володимировича розглядали як одного з кандидатів від "Нашої України" на виборах київського мера. Втім, Мартиненко відмовився від участі у виборчій кампанії. Треба думати, що не останню роль у відмові зіграли звинувачення в причетності до корупції, які висунув проти Мартиненка екс-державний секретар Олександр Зінченко.
Біографія
Народився 12 січня 1961 року в місті Світловодськ Кіровоградської області в сім'ї робітників. Закінчив авіаційний інститут ім. Жуковського. Інженер-механік. Після вузу два роки працював на Київському механічному заводі. З 1986 року – на комсомольській роботі. У 1991 році очолив АТ "Торговий дім", потім був головою правління ЗАТ "Інтерпорт-Ковель". У 1998 році обраний народним депутатом України у виборчому окрузі № 21 (Волинська область). Там же був переобраний до парламенту в 2002 році. Був членом фракції НДП.
У лютому 2003 року обраний керівником депутатської групи "Разом", до якої увійшли депутати-підприємці від "Нашої України". У тому ж році Микола Мартиненко увійшов до числа співзасновників Всеукраїнської громадської організації "Наша Україна".
Під час президентської виборчої кампанії 2004 року був заступником керівника штабу Віктора Ющенка.
Очолював київську організацію партії "Народний Союз" Наша Україна ".
На парламентських виборах 2006 року Мартиненко балотувався за списком "Нашої України" (№ 21). Як каже сам Микола Іванович, 21 – щасливе для нього число, оскільки саме воно його тричі призводило до українського парламенту.
У нинішньому складі Верховної Ради Микола Володимирович керує комітетом з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки.
У 2006 році в "Топ-100" найвпливовіших людей України, яких щорічно визначає журнал "Кореспондент", Микола Мартиненко зайняв 38-у позицію.
На парламентських виборах 2007 року Микола Мартиненко обраний народним депутатом України за списком блоку "Наша Україна – Народна самооборона" (№48).
У 2007 році в рейтингу журналу «Фокус» «200 найвпливовіших українців» посів 38-е місце.
Голова комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
У вересні 2011 року Микола Мартиненко вступив у партію Арсенія Яценюка «Фронт змін».
Погляди
Мартиненко за:
підвищення прохідного бар'єру до Верховної Ради до 5% для партій і до 7% для виборчих блоків.
Мартиненко проти:
ручного регулювання економіки;
реприватизації;
адміністративного встановлення цін на бензин.
Друзі
Микола Мартиненко дружний з Давидом Жванією, Романом Безсмертним, Петром Порошенко, Олександром Третьяковим.
Імперія бізнесу
Як стверджує тижневик "2000", свою першу компанію – АТ "Фірма" Торговий дім "Микола Мартиненко з товаришами створив на базі Київського міського госпрозрахункового центру працевлаштування студентів. За даними видання, Микола Іванович причетний до наступних структур:
ВАТ "Торговий дім";
ЗАТ "Корпорація" Хортиця ";
ЗАТ "Інтерпорт-Ковель";
ЗАТ "ТД" Ковель ";
АТ "Запорізький супутник";
ЗАТ "ТД" Україна-Америка ";
ТОВ "ТД" Україна-Азербайджан ";
ЗАТ "Телекомпанія" Нова мова ";
ЗАТ "Ділові діти України";
ТОВ "ТД" Луганські акумулятори ";
ЗАТ "Інтеграція";
ТОВ "Поліський граніт";
ТОВ ВКП "Черкаси-оптімпортгаз";
ТОВ "ТК" Гуцульщина ";
ЗАТ "ТД" Євро-Альфа-Житомир ";
ТОВ "ТД" Євро-Дон ";
ТП МП "Аріадіс";
Центральне фінансове агентство УФА;
ЗАТ "Центральний інвестиційний фонд";
ТОВ "Фондова операційна компанія";
ЗАТ "ІФ" Укргазінвест "та ін.
У кулуарах подейкують про причетність Миколи Мартиненка до інтернет-видання "Главред", агентства Martin Group, Центру ім. Разумкова.
Компромат
Микола Володимирович каже, що звик до того, що висуваються на його адресу звинуваченнями. "Мене звинувачують вже багато років, ще з часів режиму Кучми це почалося – і все бездоказово", – говорить він. ("Главред", 29 листопада 2005)
Отже, що ставили в провину Мартиненко.
Затягування справи Гонгадзе
У вересні 2005 року тодішній віце-прем'єр з гуманітарних питань Микола Томенко назвав Миколу Мартиненка в числі тих політиків, які блокують оприлюднення результатів розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. "Петро Порошенко, Володимир Литвин, Олександр Третьяков, Микола Мартиненко робили все, щоб ця справа не звучала ні на засіданні в парламенті, ні в засобах масової інформації", – заявив Томенко.
Причетність до корупції
У вересні 2005 року Олександр Зінченко звинуватив Миколу Мартиненка в корупції. Втім, будь-яких вагомих доказів вини оприлюднено не було. Сам Микола Іванович спростовує цю інформацію: "Я не знаю, що мав на увазі Зінченко. Сумніваюся, що він взагалі розуміє значення слова "корупція". По відношенню до мене такі звинувачення – повна маячня. Я – депутат Верховної Ради, голова фракції, займаюся партійною роботою. У партії я фінансами не займаюся, непотрібних суспільству законів як депутат не лобіював, можете перевірити. У чому корупція? Пояснення "викриттів" Зінченко немає, крім одного – пояснити свій відхід з Секретаріату президента ". ("Газета по-киевски")
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань перевірки заяв ряду політичних діячів щодо факту корупційних дій і зловживання службовим становищем у вищих ешелонах влади ухвалила рішення, згідно з яким Микола Мартиненко не має ніякого відношення до корупційних дій у вищих ешелонах влади.
Даючи пояснення в суді в грудні 2005 року, Олександр Зінченко обмежився посиланнями на інформацію зі ЗМІ. Єдиним свідком у судовому засіданні був екс-журналіст газети "Бізнес" Дранников. Він повторив озвучену ним раніше тезу про можливу причетність Мартиненка до його (Драннікова) конфлікту з видавцем газети – Сергієм Мельничуком, який не навів при цьому жодних доказів на підтвердження своїх слів. Мартиненко відкинув ці звинувачення.
Борг за офіс
У жовтні 2005 року депутат Державної думи Росії, засновник і акціонер Національного резервного банку (НРБ) Олександр Лебедєв в інтерв'ю журналу "Експерт" заявив: офіс Миколи Мартиненка, який знаходиться в Києві на вулиці Володимирській, не розрахувався за оренду приміщень за час президентської кампанії. За словами Лебедєва, борг становить $ 150 тис. Після того, як вибори закінчилися, стверджує російський депутат, штаб Миколи Мартиненка, не пояснюючи причин, вирішив не платити грошей за оренду приміщення. "Лідер фракції" Наша Україна "Микола Мартиненко і його люди орендували у нас приміщення, коли їх звідусіль вигнали. Як тільки вони перемогли, взагалі перестали платити за оренду. У них зараз борг 150 тис. доларів. Один з наших представників приходив до них і запитував: "Ви за оренду збираєтеся платити?" А йому у відповідь: "Ну, ти, пішов звідси! Вважайте за честь, що ми у вас тут сидимо ", – поділився з" Експертом " наболілим Лебедєв.
Микола Мартиненко спростував і ці звинувачення.
Матеріальне становище
Мартиненко – людина небідна. Правда, у скільки оцінюється капітал Миколи Івановича – не відомо.
"Наша Україна"
Микола Володимирович каже, що йому дуже імпонує назва "Наша Україна": "… відрікаться я від неї не збираюся. Мені не соромно, що я під цим брендом пропрацював стільки років у парламенті, пройшов дуже непросту президентську кампанію. Зі свого боку, все зроблю для того, щоб назва залишилася ". ("День", 11 листопада 2005)
Регалії
Був членом ради підприємців при Кабінеті міністрів України.
Лідер фракції "Наша Україна" з березня 2005 р
Був членом президії партії "Народний Союз" Наша Україна ".
Сім'я
Дружина – Анна. «Мій ідеал – це мій чоловік»: сильна, харизматична особистість, людина зі «стрижнем» і, звичайно ж, добрий … Микола дуже сильний успішний, цілеспрямований », – говорить вона (CosmoLаdy, січень, 2008). Серед її улюблених брендів – Louis Vuitton, Roberto Cavalli, Chanel, Celine. Анна займається йогою.
Анна Мартиненко (праворуч) часто з'являється на світських раутах
Другою дружиною Мартиненко була Майя Миколаївна, 1963 р.н., приватний підприємець, дочка колишнього першого заступника Вищого господарського суду України Гречковського Миколи Павловича.
У Миколи Мартиненка четверо дочок.
Тимошенко
Микола Мартиненко і Юлія Тимошенко не люблять один одного. Микола Володимирович говорить, що він "викликав дуже велике роздратування у Юлії Володимирівни, тому що говорив їй правду". Тимошенко завжди поминає Мартиненко, всує, коли говорить про "любих друзів" Ющенка, які, на її думку, свої особисті інтереси ставлять вище державних. "Я звик до" наїздів "ставитися абсолютно спокійно. Відповідати – значить виправдовуватися. При Кучмі нічого доведено не було, тому що ми не займалися нічим, що б суперечило законодавству. Зараз Тимошенко використовує ті ж методи, що і Кучма ", – заявив Мартиненко в інтерв'ю" Газеті по-київськи "
Далі висловлювання Миколи Мартиненка про Юлію Тимошенко без коментарів:
"Можу погодитися з тезою Юлії Володимирівни про певні розчаруванні суспільства – але це стосується провладних сил в цілому. А пояснюється воно в першу чергу станом економіки, наслідками м'ясної, бензинової, цукрової криз, відповідальність за які лежить в першу чергу на Юлії Тимошенко. Замість реальної роботи на стратегічний розвиток держави ми бачили піар всіх кольорів веселки і некомпетентність ". (Прес-служба НСНУ, 16 вересня 2005).
"Юлія Тимошенко пропонує квоти для своїх людей і формування" коаліційного уряду ". Але це має бути уряд професіоналів, який працюватиме на економічний результат, а не на передвиборчий піар ". (Прес-служба НСНУ, 21 вересня 2005).
"… В цілому останні тенденції в інформаційному просторі дають підстави припустити можливість формування антипрезидентської пулу в складі новоспеченої української опозиціонерки Юлії Тимошенко, міжнародного політичного авантюриста Бориса Березовського," видатного "політичного організатора Віктора Медведчука і" простого "українського олігарха Ігоря Коломойського". (Прес-служба НСНУ, 21 вересня 2005).
"Опозиція припускає наявність чіткої ідейної позиції і політичної програми. А в чому позиція Юлії Тимошенко? У спробах організувати преференції "дружнім" олігархічним кланам, при цьому стискуючи весь інший бізнес? У власній розкрутці під майбутні вибори? Це не опозиція – це елементарна жага влади. За принципом "дайте мені всю владу – і я всім все пробачу …" ("Столичні новини", 28 вересня 2005 року).
"Так званому антикорупційному скандалу, затіяному Тимошенко, передувало ввезення її урядом в Україну цукру-сирцю з незрозумілих схемами. Крім того, ім'я екс-прем'єра називали у зв'язку зі скандалом навколо реприватизації Нікопольського заводу феросплавів (НЗФ), де спостерігався сплав влади та бізнес-інтересів групи "Приват". Чи це не корупція? "(" Час новин ", 30 вересня 2005 року).
Ющенко
Мартиненко стверджує, що спілкується з Віктором Андрійовичем завжди відверто. "Можу сказати все, що завгодно – і хороше, і не дуже
… Мені дуже імпонує, що останнім часом президент працює не з людьми, а з реальними державними інститутами", – говорить він ("Главред", 29 листопада 2005)
Напередодні парламентської кампанії 2006 року Микола Мартиненко виступав за те, щоб передвиборний список "Нашої України" очолив саме Віктор Ющенко. При цьому Микола Іванович мотивував свою ініціативу світовим досвідом.
"Для мене була б велика честь, якби мене порівнювали з Віктором Андрійовичем. Він блискуче справлявся зі своїми обов'язками в якості голови "Нашої України", і мені є з кого брати приклад ", – підсумовує Микола Мартиненко. ("Столичні новини", 19 квітня 2005)
Я
"Я був керівником групи" Разом ", тому з усіма членами цієї групи я із задоволенням спілкувався і продовжую спілкуватися. Крім того, мені завжди є про що поговорити, наприклад, з Борисом Тарасюком, Петром Порошенко, Юрієм Костенко … "
("Столичні новини", 19 квітня 2005)
"Я абсолютно солідарний з Юлією Володимирівною щодо необхідності створення виборчого блоку".
(Прес-служба НСНУ, 10 серпня 2005).
"Я – людина команди президента. І на сьогоднішній день у мене достатньо інших серйозних завдань: керувати фракцією, проводити виборчу кампанію, зокрема, здобути перемогу в Києві ".
("Столичні новини", 28 вересня 2005)
"Я не дивуюся з приводу того, що різнокаліберні політичні маргінали демонструють прагнення об'єднатися з" Нашою Україною "на виборах-2006, оскільки орієнтуються завжди на сильних. Повинен декого розчарувати: це прагнення не має і не може мати жодних шансів на взаємність ".
(ProUA, 13 жовтня 2005)
"Я глибоко поважаю право журналістів на розслідування будь-яких справ і обставин. Переконаний, що якісні журналістські розслідування, засновані на всебічному аналізі фактів, сприяють прозорості української політики. Але мені прикро, що іноді журналісти подають неперевірену інформацію, засновану виключно на чутках ".
(ProUA, 18 жовтня 2005)
"Я не режисер, сценаріїв не пишу, але 22-го (листопад 2005 – С.Р.) на Майдан прийду обов'язково, для мене це справжнє свято. Всю революцію я фактично жив Майданом і сьогодні дуже переживаю за те, щоб все сказане там було виконано ".
("День", 11 листопада 2005)
"Я відкидаю зараз особисті тертя між політиками з блоку Юлії Тимошенко та політиками з нашої політичної сили. Вважаю, що об'єднання цих двох політичних сил необхідно суспільству ".
"Я думаю про державу, я думаю про цінності, які відстоює наша політична сила".
"Я не хочу торгувати жодними посадами. Не хочу працевлаштовувати жодного з політиків, у тому числі Януковича ".
("Главред", 29 листопада 2005)
"Я особисто налаштований по життю так: ніколи нікого, вибачте на слові, чи не кидати"."Я страшенно не люблю займатися прогнозами, про які навіть не хочу зараз думати".
"Я хочу стабільності, хочу, щоб вибори закінчилися, щоб було сформовано нормальне пропрезидентська більшість …"
("Главред", 29 листопада 2005)
"Я не генеральний прокурор, я депутат парламенту"."Я вважаю, що" помаранчеві "сили -" Наша Україна ", БЮТ, блок" ПРП-Пора "- повинні шукати спільну мову і взаємодіяти, щоб не допустити реваншу антидемократичних сил".
("Дело", 22 грудня 2005)
Сьогодні
Микола Мартиненко є учасником корупційного скандалу в галузі ядерної енергетики.
За повідомленнями ЗМІ 30 грудня 2014 року, Швейцарська прокуратура розслідує відмивання коштів і хабарництво іноземних державних посадових осіб, одним з яких є Микола Мартиненко, підозрюваний в отриманні хабара за лобіювання в Україні інтересів компанії з атомного машинобудування Skoda JS.
Мартиненку загрожує штраф у 1 мільйон франків і 5 років в’язниці. Про таке можливе покарання в разі доведення його вини, пише чеське видання Novinky.cz
Згідно з матеріалами статті, гроші йшли через рахунок компанії Bredcrest Investment в Панамі, бенефіціарним власником якої є пан Мартиненко.
Так звана «група Мартиненка» причетна до зриву ключових держзакупівель медикаментів 2014 року (зокрема, «сердечники» та онкохворі отримали тільки 1/3 необхідного лікування)
ДЕТАЛЬНІШЕ ТУТ: У Швейцарії завели справу на українського нардепа Мартиненка