В Офісі генерального прокурора сподіваються, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) розпочне розслідування фактів військової агресії РФ проти України, зокрема, трагедії біля Іловайська у 2014 році.

На брифінгу в п’ятницю у Києві начальник департаменту нагляду за кримінальними провадженнями щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора Юрій Рудь наголосив, що під час розслідування за фактом Іловайської трагедії українське слідство враховує “правове середовище”, яке було у 2014 році – режим проведення АТО. Він уточнив, що у форматі АТО такий спосіб застосування Збройних сил як оборонні дії та вихід із оточення не передбачені, повідомляє “Інтерфакс”.

“Ніхто не міг припустити, що буде настільки масштабна антитерористична операція в нашій країні та вторгнення нашого північного сусіда”, – додав Рудь.

Говорячи про напрям розслідування, яке стосується масового вбивства українських військовослужбовців, начальник департаменту уточнив, що на сьогодні в цьому злочині підозрюють чотирьох генералів Збройних сил РФ.

“Це перший заступник начальника Генштабу генерал Богдановський, заступник начальника Генштабу – начальник Головного управління генерал Картаполов, начальник Головного штабу – перший заступник командувача Сухопутних військ РФ генерал Істраков та начальник Центрального командного пункту Генштабу РФ генерал Мізинцев. Сукупністю зібраних доказів встановлено, що саме ці особи причетні до організації вторгнення збройних сил РФ у серпні 2014 року на території Донецької та Луганської областей, організації подальшого віроломного вбивства українських військовослужбовців під час виходу з оточення”, – уточнив Рудь.

Він додав, що всі ці генерали оголошені в розшук.

Начальник департаменту Офісу генпрокурора звернув увагу на те, що матеріали про військові злочини РФ біля Іловайська містяться в інформаційних повідомленнях, направлених Україною до МКС серед інших доказів збройної агресії Росії. Він нагадав, що в грудні минулого року прокурор МКС повідомив про завершення попереднього вивчення ситуації щодо України, і у звіті МКС зазначено, що під час безпосереднього конфлікту на території України встановлено численні факти вчинення військових злочинів та злочинів проти людяності.

“Наступний крок, який ми очікуємо від Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду – це звернення безпосередньо до МКС для отримання дозволу на початок повноцінного розслідування”, – сказав начальник департаменту Офісу генпрокурора.

Він наголосив:

“Зважаючи на масштабність злочину – вбивства українських військовослужбовців у районі Іловайська в серпні 2014 року – а також суб’єктів, які безпосередньо організували вчинення цих злочинів, ми сподіваємося, що і ці злочини, і зазначені генерали стануть предметом розслідування МКС, а високопоставлені особи надалі постануть перед судом”, – наголосив він.

Також Рудь зазначив, що Генерал Хомчак був допитаний в рамках розслідування Іловайської трагедії, а п’ятий президент України Петро Порошенко не з’являється на допити.

Рудь зазначив, що в рамках розслідування Іловайської трагедії було здійснено близько 900 допитів, проаналізовано близько 1600 військових документів. Серед допитаних також і військові високопосадовці часів Іловайської трагедії, зокрема генерал Хомчак.

Водночас він зазначив, що на допити викликався також і п’ятий президент Петро Порошенко, який тоді був Верховним головнокомандувачем Збройних Сил України, але без пояснення причин він жодного разу не з’явився на допит у якості свідка.

Як повідомлялося, наприкінці серпня 2014 року поблизу Іловайська Донецької області російські найманці і підрозділи Збройних сил РФ, що вторглися на Донбас, оточили українські добровольчі батальйони, підрозділи МВС і ЗСУ, а згодом розстріляли українських військових, які після досягнення представниками армій двох країн відповідної домовленості виходили з оточеного міста так званим зеленим коридором.

Під час цих подій, за інформацією Генеральної прокуратури України, загинули 366 українських воїнів, 429 дістали поранення різного ступеня тяжкості, 300 потрапили в полон, ще близько восьми десятків вважаються зниклими безвісти. Крім того, Збройні сили України зазнали втрат в озброєнні та військовій техніці на суму майже 300 млн грн.