Заступниця комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова ТСК ВР Мар’яна Безугла заявила про те, що Тимчасова слідча комісія Верховної Ради вважає, що основною причиною, яка призвела до Іловайської трагедії, є неналежна організація оборони країни.

“ТСК вважає, що основними причинами, які призвели до Іловайської трагедії, є неналежна організація оборони країни, як системи політичних, економічних, соціальних, військових, інформаційних, правових, організаційних та інших заходів щодо захисту держави в умовах збройної агресії”, – зазначила Безугла.

В оприлюднених висновках ТСК наголошують, що Іловайська трагедія мала важкі наслідки не лише з військової, а й з політичної точки зору.

“ТСК встановила, що Іловайська трагедія мала не лише важкі військові, але й не менш важкі політичні наслідки для країни. Вона стала фоном зустрічі президентів України та Російської Федерації, що відбулася 26 серпня 2014 року в Мінську, і в значній мірі визначила підписання 5 вересня 2014 року Мінських домовленостей, які неоднозначно сприймаються як мешканцями тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, так і мешканцями всієї України. А також прийняття 16 вересня того ж року не менш спірного Закону України “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”, – зазначила депутатка.

Вона перерахувала чинники, які, на думку ТСК, значною мірою зумовили події під Іловайськом, зокрема:

Невведення воєнного стану, що призвело до дезорганізації управління військовими діями; помилкові кадрові рішення і дії політично-військового керівництва; невжиття політичним і військовим керівництвом вичерпних заходів щодо деблокування Іловайського угруповання та організації коридору для виведення українських військ з оточення, результатом яких стала втрата сотень людських житті.

Члени ТСК у висновках також наголосили, що керівництво Міністерства оборони та Генерального штабу ЗСУ часів Іловайської трагедії системно протидіяло та блокувало роботу попередньої комісії ВР з цього питання.

До слова, Петра Порошенка як колишнього головнокомандувача не раз викликали дати свідчення щодо збройної агресії Росії проти України і зокрема Іловайської трагедії, однак він не з’являється в Офісі генпрокурора з цього приводу. Також він ніяк не пояснює причини своєї відсутності.

Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова запевнила, що винні в Іловайській трагедії “будуть жорстко і нещадно покарані за скоєне” За її словами, провина російської військової машини в Іловайській трагедії очевидна. Натомість відповідальність українських керівних осіб все ще є предметом розслідування.

Заступник генерального прокурора, керівник Спеціалізованої прокуратури у військовій сфері і оборонну-промисловому комплексі Віктор Чумак в інтерв’ю Радіо Свобода підтвердив, що п’ятий президент Петро Порошенко не приходить на допити і тим гальмує розслідування таких справ, як щодо боїв за Іловайськ.

 «Ще коли ця справа була у Слідчому управлінні Військової прокуратури, ми надсилали повістку Петрові Олексійовичу прийти і розказати. Процесуальний статус – свідок. Процесуальний статус – як свідка. Треба допитати. Ніхто ж нічого не каже про це. Але він повинен був дати цю інформацію, яку знає», – заявив Чумак.

«Можна справу передавати до суду, не допитавши ключових свідків?» – додав він.

Журналіст Юрій Бутуов стверджує, що екс-президенту варто поставити декілька запитань, на які він повинен відповісти чесно.

Чому верховний головнокомандувач Петро Порошенко двічі, за словами генпрокурорки Венедіктової, не прийшов на допит у Генпрокуратуру у цій справі? Чому Порошенко так і не прокоментував слова генпрокурорки і не відповів на цю заяву?
Чому п’ятий президент досі не говорить офіційно, хто ж командував операцією в Іловайську, хто наказав штурмувати місто, хто домовлявся з Путіним про “зелений коридор”? Якщо заважали Коломойський, Аваков, добробати, хтось іще – то час би вже все про них розповісти офіційно, чи не так? Треба за свої слова відповідати, розписавшись за давання неправдивих свідчень.