Російська делегація, ймовірно, тиснула на генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, коли той готував звіт щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Оскільки у Москви не вийшло, її представники вдались до інших маніпуляцій. 

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця прокоментував “російську метушню” на засіданні Ради безпеки. Воно було присвячене ситуації на ЗАЕС. 

“Цікаво спостерігати в цьому залі, як російський посланець ниє, що йому забракло часу належним чином вивчити опублікований звіт МАГАТЕ, ніби це не сама росія так терміново скликала цю зустріч,- наголосив Кислиця 

Єдине, що пояснює російську метушню – це спроба тиску на генерального директора МАГАТЕ Гроссі та його команду, коли вони ще готували звіт.

Росія маніпулює звітом МАГАТЕ.

Спроба тиску провалилась, документ оприлюднили ще до засідання РБ. Кислиця пояснив, що саме тому представник росії василь небензя заявив про “брак часу”. Він відчайдушно намагався маніпулювати звітом.

Кислиця порадив росіянину, аби наступного разу той набрався терпіння. Він зазначив, що метушитись варто, тільки якщо мовиться про виведення російської армії з України.

Російські війська мають негайно забратися із ЗАЕС.

Кислиця наголосив, що єдиним способом усунути ядерну загрозу є виведення військ росії. Він назвав це ключовою умовою для відновлення “не тільки ядерної безпеки, а й поваги до міжнародного права”.

Дипломат зазначив, що Україна звернула увагу на рекомендацію МАГАТЕ про створення захисної зони. Ми готові до консультацій з цього питання, якщо це призведе до демілітаризації та деокупації станції.

До слова, Кислиця нагадав, що російські обстріли знову пошкодили останню лінію електропередачі, що з’єднує станцію з енергосистемою України. Відтак ЗАЕС вже вдруге опинилася за крок від ядерної катастрофи.

Слід зауважити, що звіт Міжнародного агентства з атомної енергії про місію на Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) може стати основою для запровадження санкцій проти росатому. Зокрема, таку думку на брифінгу висловив екс-глава Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков у Медіацентрі Україна-Укрінформ.

“МАГАТЕ має технічний мандат від Організації об’єднаних націй. Думаю, якщо звіт буде досить чесним, то він може стати плацдармом щодо відсторонення росіян від прийняття рішень у міжнародних організаціях, і, на мій погляд, це основа для накладання санкцій на росатом”, – сказав Плачков.

Загалом експерт позитивно оцінив факт проведення інспекції МАГАТЕ на тимчасово окупованій АЕС. Він зазначив, що місія мала розібратися в основних моментах: нерозповсюдження ядерного матеріалу; у “ресурсності” атомної станції (морально-психологічний стан персоналу); оцінити фізичний захист об’єкта.

За словами Плачкова, постійна присутність на ЗАЕС двох інспекторів МАГАТЕ дозволить отримувати повну інформацію про те, що відбувається на станції. Водночас він наголосив, що наразі звіт за результатами місії ще не підготовлений і слід дочекатися остаточних висновків.

Як повідомлялося, місія МАГАТЕ відвідала ЗАЕС 1 вересня. Того ж дня більшість делегації залишила захоплений росією об’єкт. Шість експертів МАГАТЕ залишилися на Запорізькій АЕС, а надалі агенція планує забезпечити постійну присутність на станції двох своїх представників. Крім того, 42 країни світу у спільній заяві закликали Росію вивести своїх військових із Запорізької атомної електростанції, наголошуючи, що їхнє перебування там створює загрози для її безпечної роботи.