Міністр оборони Британії Бен Воллес вважає, що путінська россія може поширити свою агресію за межами України, і це становить для Європи “найбільш пряму та нагальну загрозу”. Про це Воллес заявив на пресконференції у вівторок.
За останні роки стала зростати загроза від держав. Просто зараз росія – це найбільш пряма і нагальна загроза нашим союзникам і нам. І я цілком серйозно кажу, що існує дуже реальна небезпека, що Росія кине виклик іншим територіям Європи, але у дні ракет великої дальності й прихованих операцій відстань уже не забезпечує захист, – наголосив він.
Воллес додав, що в сучасних умовах змінився характер загроз, які постають перед Великою Британією і світом, але не уточнив, про що саме йдеться. Він водночас підкреслив, що не лише Росія становить загрозу Британії.
Рішучий Китай, який готовий кинути виклик системі, що заснована на правилах, і демократії; тероризм, що охопив Африку, ядерні амбіції Ірану, які досі не вирішені – загроза зростає, – наголосив британський міністр оборони.
До речі, за словами Столтенберга, Альянс навчився на помилках у відносинах з РФ.
Війна в Україні довела небезпечність енергетичної залежності від одного авторитарного режиму. Ми не повинні замінити одну залежність іншою, – пояснив.
За його словами, виникає небезпека збільшення залежності від Китаю.
Багато технологій відновлюваної енергетики та рідкоземельних елементів надходять з Китаю. Для нас важливо не отримати нову залежність, – заявив він.
Зокрема, він наголосив, що у НАТО не ставлять за мету швидку та повну відмову від викопних джерел, вони мають комбінуватися з зеленою енергетикою. Іншим викликом генсек вважає те, що держави НАТО можуть обрати різні підходи до реформи у цій сфері.
Тому я пропоную військовим і цивільним структурам НАТО розробити нову стратегію переходу і представити на наступного року на зустрічі високого рівня, – заявив Столтенберг, висловивши впевненість, що НАТО може стати зв’язуючою ланкою для такої реформи, яка, зокрема, не дозволить державам НАТО опинитися у залежності від Китаю.
Окрім цього лідери країн “Групи семи” закликали Китай натиснути на Росію з метою негайного виведення військ із території України. Саме так йдеться у спільному комюніке глав держав та урядів G7, прийнятому за результатами саміту 26-28 червня у Німеччині.
Оскільки Росія веде свою невиправдану, неспровоковану і незаконну війну проти України, ми закликаємо Китай натиснути на Росію, щоб вона негайно виконала юридично зобов’язуючий наказ Міжнародного суду справедливості від 16 березня 2022 року, дотримувалася відповідних резолюцій Генеральної асамблеї ООН і війська з України, – зазначено у документі.
Відповідно, “Велика сімка” закликала КНР виконувати свої зобов’язання з міжнародного права та робити внесок у міжнародну безпеку. “Нагадуємо Китаю про необхідність дотримуватися принципу статуту ООН щодо мирного врегулювання суперечок і утримуватися від погроз, примусу, заходів залякування чи застосування сили”, – наголошується у комюніке.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц також на даний момент не бачить шансів на припинення війни в Україні дипломатичним шляхом. Про це він заявив після саміту G7.
На жаль, можна помітити, що Росія продовжує війну з незмінною жорстокістю. Тож ми не в ситуації, коли можна передбачити кінець” – сказав Шольц.
Він додав, що “в якийсь момент” буде домовленість між президентами Росії та України – “але зараз це не так”.
Наразі йдеться більше про те, щоб підтримувати тиск на Росію, щоб взагалі зробити кінець війни можливим і Росія усвідомила, що не може диктувати умови миру. Тож буде лише один вихід, якщо Путін визнає, що його план не вдасться – і саме про це зараз йдеться, — сказав Шольц.