Лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Німеччини Фрідріх Мерц вибачився за нападки на адресу українських біженців у Німеччині.
Про це повідомляє DW.
“Я шкодую про використання слів “соціальний туризм”. Це був неточний опис проблеми, яку можна спостерігати в окремих випадках”, – написав політик у своєму Twitter.
Мерц зазначив, що його висловлювання “було спрямоване виключно на відсутність реєстрації біженців”. “Якщо мій вибір слів був сприйнятий як образливий, то я офіційно вибачаюсь”, – додав голова ХДС.
Раніше того ж дня Фрідріх Мерц в інтерв’ю телеканалу Bild заявив, що Німеччина наразі “переживає соціальний туризм цих біженців: до Німеччини, назад до України”. Глава опозиційної партії звинуватив уряд Німеччини у провокуванні “соціальної напруженості” в країні своєю політикою щодо біженців та іммігрантів. Як обґрунтування своєї позиції, він, зокрема, згадав про прийняте навесні рішення федерального уряду виключити українських біженців із системи прохачів притулку та надати їм право на здобуття соціальної допомоги. Це призводить до “значних спотворень”, сказав Мерц.
Слова глави ХДС викликали різке неприйняття Німеччини. “Набирати популярність за рахунок українських жінок та дітей, які втекли від путінських бомб і танків, – це убого”, написала у своєму Twietter федеральний міністр внутрішніх справ Ненсі Фезер.
Її підтримала голова фракції партії “Союз-90″/”зелені” у бундестазі Брітта Хассельманн: “Бажання зробити собі ім’я за рахунок знецінення інших людей – це інструмент, до якого регулярно вдаються праві популісти. Про це знає і Фрідріх Мерц. Схоже, він готовий використати будь-які засоби, щоб підняти свій авторитет”.
“Розмови про соціальний туризм руйнують соціальну згуртованість, яка була у нас досі, коли ми підтримували Україну та приймали біженців. У будь-кого, хто говорить щось подібне, немає почуття відповідальності та співчуття”, – прокоментував голова комітету Бундестагу із закордонних справ Майкл Рот.
Глава Союзу молодих соціалістів та соціалісток у Соціально-демократичній партії Німеччини Джессіка Розенталь назвала заяви Мерца “огидними та непристойними”.
“Мерц показує, що ХДС солідарний з Україною лише доти, доки це вигідно для підвищення власного авторитету”, – обурилася вона.
Депутат фракції Вільної демократичної партії Костянтин Куле також відреагував на слова лідера опозиції та сказав, що Німеччина “не може дозволити собі дебати про біженців у тоні Фрідріха Мерца”.
Не залишився осторонь скандалу і колишній посол України у Німеччині Андрій Мельник.
“Звідки цей дешевий популізм? Звідки ця маячня про нібито “соціальний туризм” українських біженців? Люди мають право відвідати їхній дім у будь-який час”, – обурився дипломат.
Лідер Партії зелених Омід Нуріпур звинуватив ХДС у тому, що там не виявляють солідарності з народом України і в інших випадках: “Відмова від кредитів у розмірі 25 млн євро для компаній України минулого тижня в Бундестазі є підтвердженням цього”.
У повідомленні наголошується, що словосполучення “соціальний туризм” у 2013 році було визнано у Німеччині “антисловом року”. Воно застосовувалося окремо взятими політиками щодо мігрантів зі Східної Європи та інших країн, які приїжджають у благополучніші європейські держави в надії на краще життя.
На думку голови журі, філолога Ніни Яних, використання в даному контексті поняття “туризм”, яке передбачає поїздку заради відпочинку чи розваг, дискредитує людей, яких знятися з місця змусили бідність та відсутність соціальних перспектив.
У ХДС Мерца підтримали. Член партії Тіно Зорге вважає, що для лідера опозиції “правильно і важливо” порушити цю тему.
А кореспондент Bild Пол Ронцхаймер, який часто веде репортажі з України, різко засудив Мерца.
“Мерц, схоже, настільки звик до війни в Україні, що тепер говорить про “соціальний туризм” біженців із країни, яка зараз анексована (частина території окупована РФ – Ред.) і якій погрожують ядерною зброєю і де щодня гинуть сотні солдатів”, – обурився Ронцхаймер. Він назвав дії Мерца “популізмом на слабких”.