Джо Байден із перших днів свого президентства зайняв жорстку позицію щодо “Північного потоку-2”. Він, як вважав, так і вважає, що газопровід дуже небезпечний не лише для енергетичної безпеки України, а й для Європейського Союзу загалом. У той же час Джо Байден розумів, що США своїми агресивними діями здатні лише відстрочити його добудову, але ніяк не зупинити або заморозити проект.

Як передає видання “Коментарі”, про це заявив старший радник президента США з глобальної енергетичної безпеки Амос Хохстейн, пише “Голос Америки” з посиланням на заяву із сайту Держдепу.

Амос Хохстейн пояснив мету спільної позиції Вашингтона і Берліна щодо “Північного потоку-2”. Радник зазначив, що це було зроблено після усвідомлення, що проект вже реалізований практично на 100% і будь-які дії з боку адміністрації США не змогли б перешкодити введенню в експлуатацію трубопроводу.

Тому було прийнято рішення піти на зустріч Німеччині, щоб пом’якшити позиції. При цьому радник наголосив, що Байден постійно на зв’язку зі світовими лідерами у Європі. Обговорюється ключове питання – як мінімізувати ризики для країн ЄС та України, які можуть виникнути взимку.

Що ж до України, то у США сподіваються, що у недалекому майбутньому Київ відновить історичну роль у постачанні енергоресурсів до Європи. До цього призведуть фінансові вкладення в Україну з боку Європи та США, а також інтеграція України до європейської електромережі.

Незважаючи на протидію деяких країн ЄС, проект “Північний Потік-2” зупинити не вдалося, про це під час спільної пресконференції з німецькими і французькими колегами заявив глава МЗС Польщі Збігнєв Рау.

За словами глави польського МЗС, думка Польщі з питання будівництва “Північного Потоку-2” не зміналося.

“Насправді, що стосується Польщі, то ми не змінили своєї думки щодо оцінки цієї інвестиції. Але незважаючи на посилені дискусії з цього питання, не вдалося зупинити цей проект, будівництво буде завершено”, — сказав Збігнєв Рау.

Польський міністр закордонних справ закликав країни ЄС не допустити ризиків для безпеки і розколу в Європі у зв’язку з запуском проекту і посиленням впливу Росії.

Також, колишній глава Європейської ради, екс-прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск назвав завершення будівництва “Північного Потоку-2” великою помилкою Німеччини, повідомляє польський телеканал TVN24.

“Я вважаю, що це помилка, і це помилка з розряду непробачних, тому що вона несе дуже серйозні наслідки”, — повідомив Туск.

Своєю чергою Лана Зеркаль на своїй сторінці в Фесбук пише про те, що час робити несподівані і сильні ходи на енергетичній шахівниці континенту.

Газова криза поділила країни на дві категорії. Перші намагаються використати ситуацію виключно у своїх інтересах, викручують руки сусідам. Нема потреби нагадувати, хто це. Інші вже вирішили працювати спільно, гасити пожежу та допомагати один одному, щоб подолати кризу. Україна, на відміну від Росії, зацікавлена в тому, щоб енергетика континенту працювала прозоро і ефективно.

Ми маємо шанс довести це не просто заявами. Ми можемо запропонувати яскраве і позитивне рішення: спеціальні умови постачання додаткових обсягів російського газу в ЄС на цей зимовий період. Можливості для цього є, ми можемо доставити в Європу 55 млрд куб газу додатково на рік.

Фактично, ми робимо пропозицію як забезпечити Європу газом без запуску “Північного потоку – 2”. По-перше, це відповідально. Ми демонструємо спроможність нашої ГТС, показуємо, що готові включатися у вирішення газової кризи. По-друге, це вибиває козирі з рук Москви, яка заявляє, ніби “український транзит дорогий і ненадійний”. Хоч насправді все навпаки.

Для цього рішення потрібна злагоджена робота українського регулятора – НКРЕКП – а також Нафтогазу та ОГТСУ. Саме вони можуть терміново визначити спеціальні умови транспортування додаткових об’ємів природного газу газотранспортною системою України до країн Європейського Союзу у період опалювального сезону 2021-2022 року.

Немає кращого способу ще раз нагадати Європі, що Україна – не Росія. Ми інші. Сильні, відповідальні та поважаємо принцип солідарності.