У своєму Telegram-каналі Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, зазначив, що він, виступаючи на Міжнародній конференції з відновлення України у Лугано, говорив, що наше завдання – змусити росію повною мірою заплатити за свої злочини. Відбудова України має відбуватися коштом агресора і для цього необхідно створити спеціальний компенсаційний механізм
Українська пропозиція полягає у створенні механізму, який передбачає використання для виплати компенсацій російських активів, які перебувають за кордоном
«Працюємо над цим. росія заплатить за всі злочини», – підсумував Єрмак
Нещодавно Урсула фон дер Ляєн звернулася до Європарламенту.
Європейська комісія готує законодавчу базу передачі заморожених російських активів на відновлення України. Також у ЄК скоро представлять план екстреного заходу на випадок, якщо РФ перекриє постачання газу.
Про це заявила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн на засіданні Європарламенту. “Єврокомісія вважає справедливою і готує правову базу, щоб заморожені російські активи та активи російських олігархів були передані на потреби відновлення України”, – сказала фон дер Ляєн.
Раніше лідери країн G7 заявили про готовність використовувати активи РФ для допомоги Україні за підсумками саміту, що відбувся наприкінці червня. Це питання вже обговорювалося і в Європі.
У ЄС конфіскація активів ускладнюється відмінностями у законодавстві європейських країн. Раніше в ЄК зазначали, що питання конфіскації вирішуватиметься за законами тієї країни, де ці активи були заарештовані.
Також серед важливих питань європейського порядку денного – забезпечення газом, зазначила фонд дер Ляєн. “Очевидно: Путін продовжує використовувати енергію як зброю. Ось чому ЄК працює над надзвичайним планом дій. Ми представимо цей план та необхідні інструменти до середини липня. Держави-члени також мають свої національні плани на випадок непередбачених обставин”, – сказала глава ЄК.
Вона нагадала, що ЄС уже досяг деяких успіхів у диверсифікації поставок блакитного палива. Зокрема, з березня імпорт неросійського ЗПГ до Європи зріс на 75% порівняно з 2021 роком. Постачання ЗПГ із США до ЄС збільшилося майже втричі.
“Ще важливіше те, що при цьому середньомісячний імпорт російського трубопровідного газу до Євросоюзу зараз скоротився на 33% порівняно з минулим роком… Нам потрібно вже зараз готуватися до подальших перебоїв із газопостачанням і навіть до повного припинення постачання російського газу”, – заявила фон дер Ляєн.
Нагадаємо, що у Канаді вже набули чинності поправки до спеціалізованого закону, який передбачає можливість конфіскації російських активів та використання їх для підтримки України.
Кошти надалі можуть бути передані Україні на виплати компенсацій та відновлення інфраструктури. Про це розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль 28 червня на засіданні Кабміну, яке доступне в його Telegram-каналі.
“Будемо робити все можливе, аби ці заморожені кошти якнайшвидше були спрямовані на допомогу українцям та відбудову нашої держави після війни. У Канаді вже набули чинності поправки до спеціалізованого закону, які передбачають можливість конфіскації російських активів та використання їх для підтримки України. Два місяці тому ми про це говорили у Вашингтоні з віцепрем’єр-міністеркою Христею Фріланд, і зараз ми вдячні канадському уряду за цей важливий жест допомоги”, – сказав прем’єр.
Він також додав, що уряд залучає до цієї важливої роботи найкращих українських та світових юристів. Зазначається, що сьогодні внесуть зміни до документа, який визначає порядок захисту інтересів країни у міжнародних судах.
Шмигаль також повідомив, що Україна пропонує укласти міжнародний договір, який дозволяє використовувати золотовалютні резерви Росії для виплати компенсацій постраждалим від повномасштабного вторгнення.
“Наші країни-партнери зможуть його підписати та запустити процедуру конфіскації російських активів… Ми також пропонуємо створити Фонд, куди підуть близько $300 млрд російських коштів. З цього Фонду виплачуватимуться компенсації та буде відбудовуватися наша держава після перемоги”, – сказав глава Кабміну.
За його словами, Україна залишить РФ можливість самою сплатити репарації на користь України, але це “навряд чи можливо”. З цієї причини країна піде шляхом конфіскації активів та майна. Те саме стосується і конфіскації всіх російських активів у нашій державі.