Новини про страти в Корейській Народній Демократичній Республіці приходять у великий світ через південнокорейських агентів та розвідників, які по крупицях передають інформацію своїм кураторам, а ті вже по краплі ллють її в ЗМІ своєї країни.

Історії про страти високопоставлених чиновників в одній з найбільш закритих країн світу вже майже стали буденністю, і якщо раніше витончені розправи викликали здивування, то тепер, можна сказати, Кім Чен Ин, який очолив Північну Корею в 2011 році, почав повторюватися. Або повторюються південнокорейські інформагентства?

Перевірити долі тих чи інших чиновників неможливо, час від часу ті, кого в Південній Кореї оголосили мертвими, "воскресають" в рядах Корейської народної партії знову. Ми зібрали кілька версій південнокорейських ЗМІ, як, за їх версією, закінчують життя південнокорейські чиновники, запідозрені в корупції, недостатній лояльності або просто незгідні з лінією Кім Чен Ина.

Перші кроки в смертній справі

Трохи менше півроку минуло з тих пір, як помер Кім Чен Ір і його місце зайняв син, в ці півроку в південнокорейських ЗМІ з'явилася інформація про масові чистки сином в рядах прихильників і наближених до батька – молодий правитель кардинально не був згоден з поглядами "старої гвардії". Або люди похилого віку не поділяли запал нового лідерства? Однак повідомлення про масові страти були безіменними, мова йшла про партійних функціонерів, наближених до верхівки влади, але все ж не про "верхи" Трудової партії.

 

Лі Йон Хо

20read

 

У липні 2012 року з'явилося повідомлення, що північнокорейські спецслужби намагалися заарештувати раніше звільненого начальника генштабу Народної Армії Лі Ен Хо, охорона генерала відкрила вогонь, виникла перестрілка, з обох сторін вбиті 20-30 осіб, в тому числі і відставний чиновник.

Родинні зв'язки безсилі перед голодними псами

До грудня 2013 року Чан Сон Тхек вважався другою людиною в державі та сірим кардиналом правлячої партії, але його несподівано зняли з усіх постів і відправили під суд. Його звинуватили у спробі захоплення влади і повалення Кім Чен Ина, той визнав свою вину.

 

Арешт Чан Сон Тхека

Синьхуа

 

Чан Сон Тхек був не просто північнокорейським партійним діячем – він був ще й дядьком Кім Чен Ина – чоловіком його тітки. Південнокорейська версія смерті чиновника – його віддали на розтерзання 120 голодним псам. Саме така версія довгий час не злітала з передовиць світових видань.

Цілком можливо, що цю інформацію поширили з Північної Кореї навмисно – для залякування та демонстрації жорстокості вождя. Через кілька років з'ясувалося, що він був розстріляний. Доля родини невідома, хоча в пресі і говорять про те, що їх усіх – дружину і дітей відправили у в'язницю, де отруїли.

Вогнемет в допомогу

В квітні 2014 року через кордон світу, що найбільше охороняється, в південнокорейську пресу просочилося ще одне повідомлення про страти. Тепер життя позбавили міністра громадської безпеки Про Сон Хона. Його, за версією південнокорейських спецслужб, Кім Чен Ин особисто спалив живцем з вогнемета. За корупцію.

 

Кім Чен Ин (у центрі) та Пйон Ін Сон (зліва)

Reuters

 

А з кінця 2014 року пішли цілі низки зникнень високопоставлених північнокорейських чиновників, відомства яких не давали потрібного Кім Чен Ину ефекту. Про всіх них південнокорейські ЗМІ писали, що ті страчені. Способи страт не розкривалися – нічого неординарного, розстріл. У список неефективних чиновників потрапив і голова військових операції в армії П'єн Ін Сон, і Ма Он Чун, який очолював комісію з нагляду за будівництвом.

Недрібний калібр

У квітні 2015 в ЗМІ з'явилася інформація про нову страту. На цей раз режим Чучхе "з'їв" міністра оборони КНДР Хен Ен Чхоля. Хоча і звинувачений він офіційно в неефективній роботі і нелояльності, але в медіа вперто курсувала версія, що завинив міністр тим, що заснув під час виступу Кім Чен Ина. І позбавили життя міністра не простий кулею, а розстрілявши з великокаліберної зенітної установки ЗПУ-4 на полігоні і в присутності кількох сотень глядачів.

 

Хен Ен Чхоль

Reuters

 

Вже в серпні того ж року стратили віце-прем'єра країни Чхве Ен Гона – калібр чиновників, яких "зачищають" продовжує зростати. Але тут обійшлося без охолоджуючих душу подробиць – його просто розстріляли за погані результати роботи у впровадженні програми Кім Чен Ина з розгортання лісгоспів.

 

Чхве Ен Гон

Reuters

 

Страти 2016 року

У лютому в ЗМІ повідомили про страту глави Генштабу Північної Кореї Рі Йон Гіла. Того традиційно звинуватили в корупції, хоча деякі джерела говорять про незгоду генерала з низкою призначень Кім Чен Ина.

 

Рі Йон Гіл та Кім Чен Ин

ВВС

 

А от сьогодні в ЗМІ з'явилася інформація про страту двох міністрів – колишнього міністра сільського господарства Хвонг Міна і глави міністерства освіти Рі Йонг-Джина. Один з них був страчений за те, що задрімав під час наради за участю північнокорейського диктатора Кім Чен Ина. Його також звинуватили в корупції. Другий – за неточне виконання рекомендації уряду в своїй роботі. І знову – не проста куля, а зенітний міномет.

Перевірити всі ці повідомлення про смерть майже неможливо. Що з розповідей і чуток про життя країни Чучхе правда, а що брехня, можливо, світ ніколи і не дізнається. А як насправді закінчилися життя міністрів, які провинилися, залишається тільки гадати.

Не чиновниками єдиними

У 2010 році після закінчення Чемпіонату світу з футболу в пресі писали про незавидну долю північнокорейської збірної та її тренера. У пресі писали, що спортсменам після гри з Португалією, яка закінчилася з рахунком 7:0 на користь європейців, влаштували публічний рознос, а тренера відправили в трудові табори працювати будівельником.

 

Важкоатлетка Ким Кук Хян під час церемонії нагородження на Олімпіаді 2016