Майбутнє ПВК “Вагнер” в Росії зараз під питанням після військового заколоту, очолюваного ватажком групи Євгеном Пригожиним, і Україна може отримати вигоду з цього хаосу.
Як говориться в матеріалі The New York Times, “Вагнер” зіграв величезну роль в кампанії по взяттю Бахмута, яка стала однією з великих перемог РФ на полі бою в цьому році. Відзначається, що для деяких українських сил солдати з групи Вагнера були найбільш добре оснащеними бійцями, яких вони бачили з моменту вторгнення Росії в минулому році.
Але після заколоту, очолюваного главою “Вагнера” Пригожиним, неясно, чи буде Вагнер як і раніше бойовою силою на полі бою, і його доля тепер під питанням.
“На даний момент невизначений статус “Вагнера” повинен стати полегшенням для українських солдатів. Хоча лінія фронту в Україні, ймовірно, залишиться незмінною в короткостроковій перспективі, в залежності від того, як будуть розвиватися події в Росії, українські військові можуть отримати вигоду з хаосу і ослаблення морального духу, щоб спробувати домогтися деяких успіхів”, – йдеться в матеріалі NYT з посиланням на аналітиків.
У той же час, наголошується, що, на думку американських чиновників і незалежних аналітиків, в російській обороні поки не було ніяких проломів, які можна було б використовувати.
Відзначається, що марш Пригожина, згідно з попереднім аналізом, не привів до того, що будь-які російські підрозділи в п’ятницю або суботу покинули свої позиції на півдні або сході України, щоб прийти на захист Москви, заявили американські чиновники.
Також американські чиновники заявляють, що ще занадто рано оцінювати довгострокові наслідки ворожнечі між Пригожиним і російським військовим істеблішментом.
“Попередні відносини між Вагнером і російським урядом, ймовірно, закінчилися”, — сказав Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики.
“Навіть якби цього не сталося, було неясно, зіграв би Вагнер в цій війні ту ж роль, що і в битві за Бахмут”, – додав він.
Хоча частина найманців Пригожина, ймовірно, залишиться під контролем Російської армії, питання про те, скільки солдатів Вагнера захочуть воювати під егідою міністерства, залишається відкритим.
“Вагнер був неймовірно важливим інструментом російської зовнішньої політики, особливо в Малі, Центральноафриканській Республіці, Сирії та інших країнах. Хоча угруповання, швидше за все, буде передане під контроль Міноборони, немає впевненості, що Кремль дозволить йому згаснути як ефективній бойовій силі. Крім того, у Пригожина може бути ще один наступний хід, який ще належить розіграти”, – зазначає NYT.
Зазначимо, по репутації Путіна як лідера, який може контролювати ситуацію та захистити росіян, бунтом Пригожина завдано серйозного удару. “Розбрід і хитання” у верхах вже почалися, ці настрої з часом поширяться на російську армію.
Таку думку висловив народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.
Він зазначив: дуже показовим під час бунту Пригожина стало те, що йому особливо не чинили перешкод ані силовики, ані звичайні росіяни, які, як декларується, в більшості підтримують Путіна.
“У будь-якому випадку ця ситуація показала, що Путін не контролює ситуацію всередині країни, Путін не може забезпечити безпеку росіян. Ми побачили, що ніхто не вийшов зупиняти колони з росіян, які нібито підтримують на 80% Путіна. Усім було начхати, чи пройдуть ці колони через Вороніж, Ростов чи інші міста, чи не пройдуть. Ось реальна підтримка Путіна”, — прокоментував народний депутат.
Він упевнений, що ситуація розвиватиметься далі та відіб’ється на російській армії, зокрема на російських окупаційних підрозділах в Україні.
“Деморалізація точно буде — у середньостроковій, довгостроковій перспективі. Я думаю, що це все може закінчитися, як 1917 року, коли переворот призвів до програшу Росії у Першій світовій війні, і з фронту поверталися невдоволені солдати, які воювали кілька років”, — вважає Єгор Чернєв.