У політичних колах не припиняються розмови про заплановане звільнення Юлії Тимошенко з її партії “Батьківщина” і взагалі великої політики.

У самій політсилі реагують на це фразою з відомого анекдоту “Не дочекаєтесь!”, Списуючи появу подібних чуток на передвиборні підступи опонентів.

На думку експертів “Страни”, для партій лідерського типу, до яких безсумнівно належить “Батьківщина”, навіть натяки на зміну вождя чреваті серйозними проблемами, в тому числі електоральними. А якщо вона дійсно піде, то політсилу, швидше за все, чекає зникнення. З огляду на, що для більшої частини виборців партії “Батьківщина” це і є Тимошенко. І голосують за неї, а не за якусь особливу ідеологію.

Втім, знакові кадрові зміни в партії дійсно можуть відбутися.

“Батьківщина” виявилася однією з небагатьох парламентських політсил, які до сих пір не провели передвиборчий з’їзд.

Причина заміни партз’їзду на скромне засідання політради, в якому перебуває 53 людини – очевидна (хоча і не афішується). Голова “Батьківщини” Юлія Тимошенко захворіла коронавірусів, причому у важкій формі. Однопартійців вона вітала за допомогою відеозв’язку. А провів засідання її перший заступник в партії, керівник виконавчого секретаріату політради і довірений соратник Іван Кириленко.

Зрозуміле хворобою тимчасове випадання Тимошенко з політики, тим не менше реанімувала дискусію – у всякому разі, поза “Батьківщини” точно – чи буде життя в цій партії, якщо вона залишиться без цього лідера. “Батьківщину” дійсно складно уявити без Тимошенко. Вона очолює партію з моменту її заснування в 1999 році, на всіх наступних виборах була її обличчям.

На думку політолога Руслана Бортника, у багатьох виборців “Батьківщини” чітка прив’язка політсили до Тимошенко. “Без неї від електорату партії залишиться навіть не половина. Іди раптом, без підготовки Тимошенко, партію однозначно чекає колапс”, – коментує Бортник “Країні”.

Розмірковуючи гіпотетично, багаторічному і беззастережному лідерові, як Тимошенко, довелося б ретельно готувати свій відхід при бажанні зберегти партію.

“Один сценарій – залишитися керівником формально, передавши комусь кермо влади, або навіть моральним авторитетом в партії. Це дозволило б трохи амортизувати ситуацію при самовідставці. Хоча дестабілізурующий ефект на електорат буде, і доведеться пояснювати, що догляд – необхідність, але це – та ж партія. Інший – роками ростити наступника, тримаючи його при собі і привчати до нього виборців“, – міркує Бортник.

За його словами в теорії – розмови на цю тему можуть принести навіть вигоду Тимошенко, так як дозволяють перевірити можливу реакцію на подібні зміни. “Я не виключаю, що в партії навіть підігрілі чутки, щоб потестувати наслідки такого сценарію”, – говорить політолог. Але в той же час він допускає, що спочатку чутки були передвиборчою технологією опонентів “Батьківщини”, які скористалися хворобою Тимошенко.

“У” Батьківщини “хороші стартові позиції, на минулих місцевих виборах до облрад вона виграла в багатьох регіонах. Суперники цілком могли скористатися фактом захворювання і спробувати збити з пантелику виборців партії Тимошенко чутками про її відхід, мовляв, чого голосувати за неї, якщо лідер все одно йде“, – вважає Бортник.

У “Батьківщині” наполягають на саме таке підгрунття. “Вони (опоненти – Ред.) Хочуть внести сумніви в ряди наших прихильників”, – прокоментував член політради партії, народний депутат минулих скликань Андрій Павловський “Страні”.

Він сам пов’язує вкидання з недавньої прес-конференцією народного депутата від партії Сергія Власенка у Львові, де той піддав жорсткій критиці Порошенко.

“Власенко назвав Порошенко фальшивим патріотом, якого цікавить більше не Україна, а власна кишеня. І на наступний день на сайтах, що використовувалися Порошенко під час президентської кампанії в якості зливних бачків, з’явилася інформація про відхід Тимошенко, яку почали розганяти порохоботи. Мабуть, Петро Олексійович образився, тим більше що ця прес-конференція відбулася перед його візитом в місті ради подання кандидатом в мери свого нардепа Синютки“, – говорить Павловський.