Далеко не кожен, хто гучно називає себе другом та союзником України справді є таким. Так нещодавно стало відомо, що президент Сербії Александар Вучич у вівторок зустрінеться з Володимиром Зеленським в Афінах, де відбувається неформальний саміт лідерів країн Західних Балкан.

Про це повідомляє N1.

«Президент Сербії Александар Вучич заявив у понеділок, що у вівторок у нього відбудеться двостороння зустріч з українським колегою Володимиром Зеленським в Афінах», — йдеться у повідомленні.

Наразі Вучич перебуває в Афінах на запрошення прем’єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса.

Вучич має взяти участь у неформальній вечері разом з іншими лідерами країн Західних Балкан, включаючи Косово. Також прогнозується участь у вечері президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн та Президента України Володимира Зеленського.

Президент Сербії зазначив, що деталі зустрічі в Афінах не розголошуються з міркувань безпеки.

«Хочу повідомити громадськості, що на прохання Президента України у мене з ним відбудеться двостороння зустріч. Я буду говорити з Зеленським про все, що сталося останнім часом у Косово. Я вірю, що ми матимемо відверту та гарну розмову», – сказав Вучич.

Вучич додав, що у нього була гарна зустріч з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.

«Переговори були гарними і не завжди легкими, але це логічно… Ми обговорювали діалог Белграда та Приштини, і я очікую, що (представник ЄС – ред.) Мирослав Лайчак незабаром приїде до Белграда», – сказав він, додавши, що однією з тем обговорення також була Росія.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський у понеділок прибув з візитом у Греції. До цього він відвідав Данію, Нідерланди і Швецію.

І все би нічого, однак, очільник Сербії, по суті, поставив нашого лідера на розтяжку. По суті, це справжній дипломатичний шантаж. Адже сербський президент Александар Вучич відреагував на лист від парламентарів різних країн щодо відносин Сербії та Косова. Його, зокрема, підписав голова комітету Верховної Ради Олександр Мережко.

Серед іншого, у листі йдеться про заклик посилити тиск на Сербію, щоб запобігти подальшому загостренню безпекової та політичної ситуації на півночі Косова.

«Що стосується України, то це наша дружня країна. Я вважаю, що [президент України Володимир] Зеленський набагато мудріший і розумніший за Мережка. Бо уявіть собі, якщо Україна визнає незалежність Косова, вона втратить усе в один день», — сказав Вучич.

Як відомо, Республіка Косово — частково визнана держава, яку Сербія вважає своєю територією. Парламент Косова проголосив незалежність краю 2008 року.

ЄС виступає посередником у переговорах між Сербією і Косовом з 2011 року. Між сторонами періодично спалахує міжетнічна напруга, зокрема, навколо статусу анклавів з переважно сербським населенням на півночі Косова.

Але, по суті, Косово-друг України. Напередодні зустрічі Зеленського та Вучича, Республіка Косово приєдналася до декларації країн-членів Великої сімки (G7) щодо довгострокового сприяння безпеці України, ухваленої під час саміту НАТО у Вільнюсі.

Про це у соцмережі Х повідомив прем’єр-міністр Косова Альбін Курті, опублікувавши відповідний документ зі своїм підписом від 20 серпня.

«Забезпечення перемоги України та притягнення лідерів Росії до відповідальності за їхні злочини є важливими для збереження миру та демократії. Косово готове сприяти цим зусиллям», — йдеться у його повідомленні.

У заяві про приєднання Косова до так званих «гарантій безпеки» йдеться про те, що наслідки російського вторгнення є катастрофічними для українського народу. Водночас вплив агресії РФ уже поширився «далеко за межі  України». «Намагаючись відвернути увагу від своєї незаконної війни, Росія намагається  дестабілізувати Західні Балкани за допомогою своїх головних автократичних союзників у регіоні», — сказано у повідомлені.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Косово засудило дії РФ та приєдналися до санкцій США та ЄС проти Росії.

Косово проголосило незалежність у 2008 році, проте Сербія вважає регіон своєю територією. Незалежність республіки визнали понад 100 держав світу, включаючи Німеччину. Україна її дотепер не визнала. Противники такого рішення вважають, що цей крок може послабити позиції України в питаннях анексії Криму Росією та окупованих територій.