Глава МЗС Дмитро Кулеба під час наради послів у Празі закликав чеських дипломатів спільно працювати напередодні Вашингтонського саміту НАТО.

Про це повідомило МЗС України у своєму офіційному Telegram-каналі.

«Дмитро Кулеба у Чехії закликав спільно і безкомпромісно працювати напередодні Вашингтонського саміту: Європа не буде безпечним місцем, поки Україна не буде в НАТО», – йдеться у повідомленні МЗС.

Кулеба також запропонував Чехії, Словаччині, країнам Балтії, Польщі, Румунії, Болгарії та Молдові розпочати широку координацію дипломатичних зусиль в Африці.

У своєму Twitter Кулеба повідомив, що зустрівся з главою МЗС Чехії Яном Ліпавським. Він подякував йому за запрошення виступити перед чеськими послами.

«Українська та чеська дипломатії працюють пліч-о-пліч для захисту свободи, просування України до ЄС та НАТО, зміцнення зв’язків з африканськими країнами та інших спільних пріоритетів», – зазначив Дмитро Кулеба.

Раніше саміт НАТО у Вільнюсі 11 липня ухвалив пакет рішень із трьох елементів щодо України, що стосуються, зокрема, і шляху України до членства.

Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції за підсумком першого дня саміту Альянсу.

«Сьогодні союзники погодили пакет із трьох елементів, які наблизять Україну до НАТО. Перше – це нова багаторічна програма підтримки для України, яка уможливить перехід з радянських до натовських стандартів тренування та доктрин», – сказав Столтенберг.

Другий елемент, за словами генсека, – це утворення нової Ради Україна-НАТО, яка, як сказав Столтенберг, стане форумом для консультацій та ухвалення рішень, де «ми зустрічатимемось як рівні».

«Третє – ми підтвердили, що Україна стане членом НАТО, і погодились вилучити вимогу про План дій щодо членства. Це змінить шлях України з двокрокового процесу до однокрокового процесу. Ми також дали зрозуміти, що ми оголосимо про запрошення Україні приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться і будуть досягнуті умови», – заявив генсек.

Це сильний пакет для України і чіткий шлях до її членства у НАТО, запевнив генсек.

Натомість голова комітету Сейму Литви з питань національної безпеки і оборони, а також голова групи дружби з Україною Лаурінас Кащюнас вважає, що Україні не варто розраховувати на отримання запрошення на вступ до НАТО на саміті у Вашингтоні.

Про це він сказав в одному з інтерв’ю

За словами Кащюнаса, наразі немає політичної волі щодо прийому України в НАТО і навряд чи щось зміниться до Вашингтонського саміту.

«Це рік виборів. Змінюються настрої в американському суспільстві. Я не думаю, що Вашингтонський саміт буде про розширення НАТО. Хоча ми все одно ми будемо з цим працювати», – сказав литовський депутат.

Він зазначив, що сам чотири рази на рік літає до США і говорить про Україну в Конгресі.

«Але я думаю, що це буде важко. Але все одно треба працювати», – наголосив Кащюнас, зазначивши, що хоча найсильнішою армією в Європі є американська, але друга після неї – українська армія.

«А найголовніше – це те, що ви вже знаєте, як з ними (росіянами. – Ред.) битися», – підкреслив він.

Наступний саміт Організації Північноатлантичного договору відбудеться у 2024 році у Вашингтоні, а у 2025-му — в Нідерландах.

Про це йдеться в підсумковому комюніке, затвердженому у вівторок у Вільнюсі за підсумками саміту НАТО.

«Ми висловлюємо вдячність за щедру гостинність, надану нам Литовською Республікою. Ми з нетерпінням очікуємо нової зустрічі з нагоди 75-річчя Північноатлантичного союзу у Вашингтоні, округ Колумбія, у 2024 році, а потім — зустрічі в Нідерландах у 2025 році», — зазначено в документі.