Колишнього спікера Верховної Ради Володимира Литвина і ще 11 людей з відомими прізвищами викликають на допити в СБУ. Мовиться про справу, яка стосується скандальних Харківських угод із Росією.
Це угоди 2010 року, за якими Україна дозволила Росії тримати свій флот у Криму до 2042 року. А натомість отримала знижку на газ.
Ексспікера Литвина і ще 11 людей викликають на допити в СБУ
Служба безпеки України анонсувала нові допити чинних та колишніх політиків і чиновників у справі про підписання “Угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року” від 21 квітня 2010 року. Щонайменше, про це пишуть у ЗМІ з посиланням на відповідні документи СБУ.
Допити мають початися вже з понеділка, 16 серпня. Запрошені такі персони:
- Народні депутати з ОПЗЖ Юрій Бойко і Віталій Борт.
- Позафракційний депутат Дмитро Шпенов.
- Перший заступник міністра інфраструктури у 2010 – 2014 Костянтин Єфименко.
- Нардеп кількох скликань і голова митниці у 2010 – 2012 Ігор Калетник.
- Депутат VI скликання Юлія Ковальова.
- Перший заступник спікера Верховної Ради VI скликання і тричі міністр юстиції Олександр Лавринович.
- Голова Верховної Ради у 2008 – 2012 Володимир Литвин.
- Головний прикордонник країни у 2003 – 2014 Микола Литвин (рідний брат Володимира Литвина).
- Керівник СБУ 2010 – 2013 років Валерій Хорошковський.
- Депутат чотирьох скликань Василь Цушко.
- Міністр фінансів 2010 – 2012 років Федір Ярошенко.
Усі вони – свідки у справі про державну зраду, розслідують яку з березня 2021 року.
Нагадаємо, 21 квітня 2010 року в Харкові Віктор Янукович і тодішній президент Росії Дмитро Медведєв підписали угоду, згідно з якою термін перебування російського Чорноморського флоту в Севастополі продовжили з 2017 до 2042 року. В угоді прописали можливість продовжити термін ще на п’ять років, якщо у сторін не буде заперечень. Орендна плата за перебування флоту була встановлена в розмірі 100 млн доларів на рік.
В обмін на це Росія погодилася знизити ціну на імпорт газу і вилучила з газового контакту пункт про штраф, якщо Україна закуповувала менше обумовленого обсягу палива.
Через кілька днів після підписання президентами угоди депутати зібрали підписи за проведення позачергового засідання Ради, але спікер Володимир Литвин відмовився його скликати. Зате в рекордні терміни – через 6 днів – нардепам запропонували ратифікувати Харківські угоди.
27 квітня 2010 року, коли парламент схвалив документ, запам’яталося тим, що Литвина прикривала парасолями його охорона – у спікера кидали яйця. Крім того, під час засідання в залі сталася бійка між депутатами від Партії регіонів і «Нашої України – Народної самооборони», в результаті Олесь Доній був шпиталізований зі струсом мозку.
Ще одна пам’ятна подія того ранку – в залі хтось кинув димову шашку. Боротися з задимленістю прибув особисто міністр з надзвичайних ситуацій (а нині нардеп від «Опозиційної платформи») Нестор Шуфрич.
Через майже 40 хвилин після початку засідання, незважаючи на бійки, димові шашки та блокування трибуни, Верховна рада все ж ратифікувала Харківські угоди – 236 голосів «за»:
- Партія регіонів – 160 голосів «за» зі 161 (не голосувала лише Дмитро Шенцев);
- Комуністична партія – 27 з 27 «за»;
- «Блок Литвина» – 20 з 20 «за»;
- «Блок Юлії Тимошенко» – 9 «за» зі 154;
- НУ-НС – 7 «за» із 72 (серед них нинішній депутат Ігор Палиця, який, втім, каже, що його персональна картка спрацювала без його відома);
- позафракційні депутати – 13 «за» з 16.
Серед тих, хто підтримав Харківські угоди був олігарх Ринат Ахметов, чинні народні депутати Юлія Льовочкіна, Андрій Деркач, Вадим Столар, нинішній глава Одеської обладміністрації Сергій Гриневецький, ректор НАУ Максим Луцький, заступник голови КСУ Сергій Головатий.