Росія вимагає від НАТО повернення до кордонів 1997 року. Це значить, що з Альянсу мають вийти країни Балтії. В Естонії уже відреагували на такі ультиматуми Москви.

Президент Естонії Алан Каріс назвав пропозиції Росії “повним абсурдом”. За словами глави держави, рішення балтійських країн вступити до Альянсу було цілком демократичним, про це повідомляє сайт Президента Естонії.

Ми досягли такої точки напруженості, якої не було з часів закінчення холодної війни. Той факт, що Росія вважає вступ трьох балтійських країн до НАТО помилкою, є повним абсурдом. Вступ до Альянсу був демократичним вибором вільних і незалежних Естонії, Латвії та Литви, – повідомив Каріс.

Глава Естонії наголосив, що НАТО – це найважливіша опора європейської безпеки. За словами Каріса, Росія не змогла внести розбрат між країнами-членами НАТО. Союзники єдині в продовженні політики “відкритих дверей”, а також мають намір зміцнювати оборонну позицію. Альянс не хоче повернутись до світу, де великі країни вирішують долю менших та слабших.

Це був світ секретних протоколів і сфер впливу, який позбавив багато європейських країн їх суверенітету, їх права на існування. Ніхто не хоче його повертати, – підкреслив Каріс.

У будь-якому разі, ввічлива, але тверда відмова США та НАТО на російські пропозиції залишає президенту РФ Володимиру Путіну надто мало простору для маневру. Якщо продовжувати нагнітати ситуацію, то доки і з якою метою (навряд чи США та Альянс змінять свою думку з ключових питань). Якщо воювати – то з ким та в ім’я чого? Адже, як уже йшлося вище, війна з Україною не заблокує розширення НАТО, а напад на якусь країну Альянсу, наприклад, на Естонію, Латвію чи Литву, взагалі загрожує глобальним конфліктом.

12 січня на зустрічі Столтенберг заявив, що НАТО відмовляється йти на компроміс щодо розширення. За його словами, тільки Україна та 30 країн НАТО можуть вирішувати, чи ця країна стане членом альянсу, РФ не має права вето. Він додав, що в НАТО вважають неправдою твердження РФ, що розширення – це агресивний акт, оскільки воно поширює демократію. Крім того, Столтенберг заявив, що Україна має право на самооборону та не загрожує Росії.