Уряд Великої Британії відреагував на погрози бойовиків «ДНР» стратити ще двох полонених громадян країни.
Відповідну заяву оприлюднив речник Міністерства закордонних справ Британії, повідомляє The Guardian.
Напередодні росЗМІ повідомили, що маріонетки Кремля висунули британцям Ендрю Гіллу з Плімута та Ділану Гіллі з Гантінгдона звинувачення у «насильницькому захопленні влади» та «проходженні терористичної підготовки».
«Ми засуджуємо використання військовополонених і цивільних осіб у політичних цілях і підняли це питання перед Росією. Ми постійно контактуємо з урядом України щодо їхніх справ і повністю підтримуємо Україну в її зусиллях щодо їх звільнення», — наголосили в британському уряді.
Як пише газета, Гілла показали в кількох пропагандистських роликах на російському телебаченні, один із яких мав заголовок Ексклюзив — перед стратою. На відео він має вигляд тяжкопораненого — у нього забинтована голова, ліва рука в гіпсі. Гілл служив у Ланкастерському полку британської армії та є батьком чотирьох дітей, зазначає The Guardian.
Інший полонений, Ділан Гіллі, працював в Україні волонтером гуманітарної допомоги.
Бойовики «ДНР» 9 червня оголосили, що «засудили» до страти двох громадян Великобританії Ейдена Есліна та Шона Піннера, а також громадянина Марокко Брагіма Саадуна, які захищали Україну. Усі вони вступили до лав ЗСУ ще до початку повномасштабного вторгнення Росії.
«Рішення» псевдосуду поширила кремлівська пропагандистська агенція РИА Новости. Російська пропаганда намагається видати іноземців за «найманців».
Про потрапляння в полон 28-річного Ейдена Есліна, який захищав Маріуполь, стало відомо 12 квітня. Як повідомляє CBC, у 2018 році він склав присягу і почав служити у 36-й бригаді морської піхоти ЗСУ. Разом з Есліном потрапив у полон його друг і товариш по службі, 48-річний Шон Піннер, який теж склав присягу в 2018-му, писало видання Медіазона.
Російський адвокат 21-річного Брагіма Саадуна казав росЗМІ, що той уклав контракт із ЗСУ в 2021 році та потрапив у полон 12 березня у Волновасі.
У Генеральному штабі ЗСУ напередодні наголосили, що всі іноземні громадяни та люди без громадянства, які беруть участь у бойових діях на території України у лавах ЗСУ, в добровільному порядку прийняті на службу за контрактом відповідно до українського законодавства.
На них як на військовослужбовців ЗСУ поширюється правовий статус комбатантів, і в разі потрапляння до рук ворога з ними мають поводитися як із військовополоненими.
Всі іноземні громадяни та особи без громадянства, які беруть участь у бойових діях на території України у складі Збройних Сил України, прийняті у добровільному порядку на військову службу за контрактом згідно з Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” 1992 року.
Відповідні особи є військовослужбовцями Збройних Сил України на яких, згідно з положеннями Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року і Додаткових протоколів до них 1977 року, поширюється правовий статус комбатантів. Цей статус, серед іншого, наділяє таких осіб правом на поводження з ними як з військовополоненими у разі потрапляння в руки ворога.
“Нагадуємо, що Женевські конвенції 1949 року забороняють будь-які незаконні акти, у тому числі насилля, залякування чи бездіяльність щодо військовополонених, та зобов’язують до гуманного поводження з військовослужбовцями, які перебувають у полоні. Недотримання відповідних визнаних норм міжнародного гуманітарного права є серйозним порушенням Конвенції”, – йшлося в повідомленні Генштабу.