Екс-голова Укравтодору поляк Славомір Новак створив цілу міжнародну мережу виведення коштів із України на суму 270 мільйонів євро. А ще рік тому, коли був на посаді, грозився збудувати доріг на 350 мільярдів гривень.
За що можуть судити екс-головного дорожника і хто приймав участь в його схемах в Україні, розповіли журналісти «Грошей».
На трасі Київ-Харків кипить велике будівництво. Тут споруджують нові ділянки європейського рівня і за міжнародні кредити. Тож банки виставляють свої вимоги до тендерів.
Але треба зазначити, що міжнародні тендери не проходять через систему Prozzoro, а відтак теоретично тут більше можливостей зловживати. Тендер на 175, 5 мільйонів доларів за часів Новака виграла велика компанія Onur, і тепер в її офісі обшуки.
За версією правоохоронців, Славомір Новак спробував тут поживитися, налагодивши масштабну схему розкрадання міжнародних кредитів.
Як пише журналіст Юрій Бутусов, на думку слідчих Новак вимагав хабаря у представника турецької компанії «Онур» за допомогою перемоги у тендерах «Укравтодору».
Поляк знайшов особливий підхід до хабарництва, пояснюють журналісти.
«Хабар, за матеріалами антикорупційних структур, виражався у створенні спільного підприємства «Онур польська». Тобто, гроші мали передати у статутний капітал Новака і його спільників», – йдеться у матеріалі.
Відмітимо, Славоміру Новаку висунули загалом шість обвинувачень щодо періоду, коли він був очільником Укравтодору.
Центральне антикорупційне бюро Польщі обвинувачує Новака, який також був міністром транспорту країни у минулому, “у корупції, відмиванні брудних грошей та керуванні організованою злочинною групою”. У справі затримані теж дві інші особи.
“Це результат розслідування, що Окружна прокуратура у Варшаві проводить спільно з прокуратурою в Україні. Це також результат співпраці між Центральним слідчим бюро та антикорупційною службою України — НАБУ”, — сказала речниця прокуратури Мірослава Хир.
Речник міністра-координатора спецслужб Станіслав Жарин сказав, що предметом розслідування у справі Славоміра Новака є “українська тема його кар’єри”.
“Це була серйозна державна посада”, — сказав він.
Водночас Жарин зазначив, що це “свіжа справа”, а “слідство є міжнародним”. Речник не виключив чергових затримань.
Речник міністра-координатора спецслужб теж повідомив про ще двох затриманих у цій справі. За словами Жарина — це екскомандувач військового підрозділу спецпризначення GROM та підприємець з Ґданська. Усіх трьох обвинувачують у корупції, а також у діях у межах організованої злочинної групи.