На думку народного депутата співавтора законопроекту №4535 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост» Віталія Безгіна спроби фракції “Опозиційна платформа – За життя” скасувати реформу децентралізації будуть безуспішними.
Про це в інтерв’ю «Главкому» розповів народний депутат і
Політик нагадав, що в Україні всі громади затверджені урядовим розпорядженням. 25 жовтня у них пройшли вибори, а після прийняття у листопаді закону №6651, який дозволив громадам приймати до себе майно районного рівня, закон про добровільне обʼєднання фактично вже втратив чинність у своїй попередній редакції.
«Протиріччя може бути вирішене не судами, а лише внесенням змін до Конституції, де на часі впровадження терміну «громада» замість згадок про села й селища. Іншого шляху немає. Чи політично можна виграти суд і знести закон про обʼєднання? Теоретично, закон можуть визнати неконституційним, але чи матиме це позитивний вплив на розвиток самоврядування в країні?», – зазначив нардеп.
Безгін не сумнівається, що в ОПЗЖ є мінімальний шанс виграти, тільки це вже ніяк не вплине на той адмінустрій, що є.
«Крім того, давайте відверто: всі оскарження в Конституційному суді такими політичними субʼєктами, як ОПЗЖ, є винятково демонстрацією політичної позиції. Дуже ефектно зараз спробувати ліквідувати громади, тільки що вони скажуть тим 10% голів ОТГ, які обралися під їхнім політичним брендом, і ще більшій кількості депутатів?» – повідомив нардеп.
Безгін підкреслив, що спроби ОПЗЖ скасувати децентралізацію – це просто бряцання політичними амбіціями. Те саме стосується й утворення районів у нових межах. Їх утворення намагалися теж оскаржувати в суді, зокрема розпорядження Кабінету Міністрів «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Львівської області», але Конституційний суд відмовився відкривати провадження.
Нагадаємо, фракція «Опозиційної платформи – За життя» просить у Конституційного суду визнати неконституційними положення закону «Про добровільне обʼєднання територіальних громад».
Як зазначають автори клопотання, “пункт шостий частини першої статті 4, частина третя статті 11 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” порушує Конституцію України”.
Зокрема, пункт шостий частини першої статті 4, частина третя статті 11 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, які встановлюють, що добровільне об’єднання територіальних громад має здійснюватися відповідно до перспективних планів, затвердження яких належить до одноособових повноважень виконавчої гілки влади, не відповідають статті 7, частинам першій, другій статті 8, частинам другій, третій статті 22, частині четвертій статті 140 Конституції України та є неконституційними.
“Таким чином, наразі декларується жорстке дотримання пропонованих виконавчою гілкою влади перспективних планів формування територій громад. Такий безальтернативний та безкомпромісний підхід не лише нівелює поняття добровільності і порушує положення статті 140 Конституції України, відповідно до якої місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, а й саме поняття місцевого самоврядування як конституційно-правового інституту”, – зазначається у поданні.