Після вступу в силу нового закону про зниження мит на ввезення старих автомобілів, в Україні активізувалися шахраї, які пропонують громадянам скористатися схемою, яка нібито ще більше знизить вартість транспортного засобу. Однак покупка авто таким способом може обернутися для українців штрафом, що перевищує півмільйона гривень, передає Корупція.Інфо.
Оскільки ввезення недорогих б / у авто за новим законом стає все більш проблематичним, посередники просувають нібито легальну схему "ввезення на рік" машин з Європи. Шахраї пропонують її як просту альтернативу ввезення машин за пільговим акцизом, який за фактом виявився вельми витратним, оскільки на українських митницях на ці автомобілі завищують розмір мита і вимагають сертифікати, які доводять, що іномарки виготовлені не в Росії.
"Ми знаходимо вам поляка, він вписує вас співвласником машини в технічний паспорт і приганяє її на територію України. Ви дивитеся, чи все в порядку, потім поляк дає вам довіреність на керування автомобілем. Все законно: є рішення Конституційного суду, яке дозволяє передавати авто третім особам ", – розповів про суть пропонованої послуги один з посередників, який за подібну угоду запросив $ 300.
Однак за фактом виявляється, що ця схема працює лише до першої серйозної перевірки – якщо доведуть порушення, водій заплатить штраф в 300% вартості розмитнення.
"Згідно зі статтею 485 Митного кодексу, їздити на машині з іноземними номерами може тільки той, хто її ввіз. Шахраї посилаються на рішення Конституційного суду, але там мова йде про нерезидентів України – більшість наших громадян під цю категорію не підпадають", – пояснив Павло Качуровський.
Крім того, експерти попереджають, що авто з іноземними номерами часто перевіряють фіскали, і такі перевірки закінчуються великими фінансовими проблемами для водіїв, які вирішили заощадити, купивши машину через нелегальну схему.
Наприклад, 26 травня 2016 року Малиновський районний суд Одеси оштрафував на 618 тис. грн місцевого жителя, який їздив на автомобілі Volvo V70, завезеному на своє ім'я громадянином Йорданії.
В судовому реєстрі сказано, що Volvo V70 не здійснюють комерційних перевезень людей або товарів, тому він відноситься до транспорту особистого користування, і водій ним користувався незаконно.
А жителя Бєлгорода-Дністровського оштрафували на 500 тис. грн – він їздив на Opel Vectra з литовської реєстрацією, і це авто йому також незаконно передав в особисте користування громадянин Молдови.
"Пости дуже часто стоять під Києвом, перевірки йдуть по великих містах. Поліцейський бачить, що машина з європейськими номерами, а за кермом не іноземець. Кличе співробітника митниці, який за базою перевіряє, хто і коли на ній перетинав кордон. Вирішити питання з митником коштує $ 200-300 ", – додає Качуровський.
У свою чергу голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко відзначає, що виписати штраф за 485 статтею може тільки митник, але насправді у поліцейських теж є підстави, щоб оштрафувати.
"Шахраї запевняють своїх клієнтів в безкарності, а на випадок проблем дають свій телефон, мовляв, приїде група підтримки в напіввійськової формі і все владнає. Але мало хто знає, що копи можуть штрафувати таких водіїв за непостановку машини на облік, і тут вже ніяка група підтримки не допоможе ", – зазначив він.
Охочі їздити на дешевих іномарках повинні враховувати, що, згідно з постановою Кабінету міністрів №1388, якщо машина ввозиться більше ніж на два місяці, господар-іноземець повинен здати іноземні номери і їздити на українських. Не варто також забувати і про те, що вивезти через рік машину з країни повинен той же, хто її ввозив.
"Що робити в такому випадку, своїм клієнтам посередники не говорять. Це все обман – якби схема була легальною, хіба їздили б жителі Західної України кожні п'ять днів перетинати кордон? Вони розуміють, що якщо попадуться, то у них відберуть машину, і вони трикратно заплатять за розмитнення. А люди в Києві вірять казкам про Конституційний суд і їздять за принципом пан або пропав ", – пояснив Назаренко.