Він називає відмову від статусу патріархату "ситуативною" – для отримання томосу.

Почесний Патріарх Православної церкви України Філарет закликає предстоятеля ПЦУ Епіфанія "нічого не робити всередині церкви" без його згоди.

Про це повідомляє Радіо Свобода із посиланням на звернення Філарета, яке в розпорядженні видання.

За словами Філарета, сьогодні в Українській православній церкві відбувається "розділення, двовладдя, яке може призвести до печальних наслідків". Також він звинуватив Епіфанія у відмові від домовленостей під час об’єднавчого собору 15 грудня, яких було досягнуто у присутності Порошенка.

Відмова від статусу патріархату була вимогою Вселенського патріархату для того, щоб провести об'єднавчий собор і надати Томос про автокефалію.

Щоб Константинополь дав українській церкві Томос, вона повинна була стати його частиною, прийнявши статус митрополії в складі Константинопольського патріархату, вказав Філарет.

"Тому наша відмова від статусу патріархату була чисто ситуативною. Скасувати рішення про створення Київського патріархату може тільки помісний собор цієї церкви, який створив Київський патріархат. Такого собору не було. Значить, Київський патріархат залишається, він продовжує діяти, тим більше, що він зареєстрований в державних органах", – заявив Філарет.

"Нам можуть заперечити, що відмова від статусу патріархату була на помісному соборі у святій Софії 15 грудня 2018. Так! На помісному соборі, але цей собор був не Української автокефальної церкви, а собор Київської митрополії в складі Константинопольського патріархату", – додав він.

Також, Філарет стверджує, що предстоятель має нести відповідальність за зовнішнє представництво УПЦ, а патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя в Україні, але у співпраці з предстоятелем.

"Предстоятель нічого не робить всередині церкви без згоди патріарха. Патріарх головує на засіданнях священного синоду і на соборах УПЦ заради збереження єдності, її зростання і утвердження", – додає Філарет.