В Україні 13 червня відзначають День визволення Маріуполя від російських загарбників. Президент Володимир Зеленський привітав громадян зі сьомою річницею пам’ятної події.

Про це він написав на своїй сторінці в інстаграмі.

Глава держави зазначив, що саме завдяки мужнім діям наших військових та незламній вірі українців у місті знову замайорів Державний прапор України.

«Сім років тому українська армія звільнила Маріуполь від окупантів. Завдяки мужнім діям військових і незламній вірі українців у місті знову замайорів Державний прапор», – написав президент України.

Також Зеленський додав, що синьо-жовті стяги мають з’явитися в кожному куточку України: і на Сході, і в Криму.

«Ми в це щиро віримо й робимо для цього все можливе», – написав він.

Нагадаємо, 13 квітня 2014 року, через 6 днів після окупації Донецька, в Маріуполь вторглися бойовики. Вони захопили адміністративні будівлі, перекрили кілька вулиць у центрі.

14 квітня 2014 року українська влада оголосила про початок Антитерористичної операції, метою якої було повернення під свій контроль захоплених бойовиками міст сходу України.

9 травня колона 72-ї бригади зруйнувала барикади, які терористи поставили в місті, й увійшла до Маріуполя. Проте озброєні проросійські бойовики вчинили опір. Тоді, щоб уникнути ескалації конфлікту та не допустити великої кількості жертв серед місцевого населення, штаб АТО 10 травня ухвалив рішення про тимчасове виведення бійців Національної гвардії з міста.

Звільнити Маріуполь планували ще 23 травня. Але через присутність у місті проросійсько налаштованих мешканців проведення спецоперації вимагало часу на підготовку. Тож, для уникнення можливих жертв серед місцевого населення її перенесли на 12 та 13 червня.

У місті панував хаос, стрілянина, нескінченні мітинги за приєднання до Росії. Центр міста був перекритий барикадами, містом ходили невідомі озброєні люди. Батьки не відпускали дітей далеко від дому, за можливості проводжали до школи й зустрічали.

Маріупольці до сьогодні з жахом згадують беззаконня та бандитизм, які їм довелося пережити за період окупації.

13 червня 2014 року на світанку українські силовики почали успішну операцію зі звільнення Маріуполя, в якій брали участь спецпідрозділ МВС «Азов», підрозділи Національної гвардії України, дві роти батальйону «Дніпро-1» та бійці 79-ї аеромобільної бригади.

Перед початком операції район її проведення заблокували сили АТО. Їм на той момент протистояло до сотні терористів.

Штурм розпочався близько 5-ї години ранку. Спершу «азовці» вдарили по позиціях терористів із ЗУ-23, після чого своє завдання почали виконувати штурмові групи. Метою було взяття відділення банку на вулиці Грецькій, де бойовики влаштували свій штаб.

Терористи встигли замінувати територію навколо банку – на одній із мін підірвався боєць «Азову». В цілому просування наших військ здійснювалося досить стрімко. Бій тривав декілька годин. Під час штурму було ліквідовано ключові опорні точки бойовиків, знищено їхню техніку, відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради, «укріпрайоном» на вулиці Грецькій.

За підсумком спецоперації було ліквідовано кілька терористів та кілька десятків злочинців затримано. Банда «Чечена», одного з лідерів терористів, втекла з Маріуполя за день до операції, перевдягнувшись у цивільний одяг. Увечері, 13 червня, над Маріуполем замайорів синьо-жовтий прапор.

Ніхто з цивільних мешканців Маріуполя під час проведення операції серйозно не постраждав.

Після звільнення Маріуполя бійці «Азову» провели «Широкинську операцію». Завдяки цьому силам АТО вдалося відсунути лінію фронту від мирного українського міста та убезпечити мешканців Маріуполя від постійних обстрілів російських найманців. Хоча певний час місто все таки відчувало небезпеку прифронтової зони.