Сучасні інформаційні технології пройшли повз державне управління в Україні. Принаймні, поки що туди точно не дістались. Зокрема, щоб оформити соцдопомогу на дитину, треба буде битися з паперовою бюрократією.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" гарантує українським родинам таку фінансову допомогу з державної кишені. Надається вона одному з батьків, який постійно проживає з дитиною. Проблема у тому, що для її отримання матусям доводиться витратити якусь частину нервів, сил і часу. А обіцяний владою "електронний уряд" – поки лише на словах.
Проблема перша. Особиста присутність мами

Соціальну допомогу при народженні дитини можна оформити не одразу, на це держава дає 12 місяців. Проте, кому завадить лишніх 10 тисяч гривень, які виплачують одразу? За ці гроші можна купити і візок, і ліжечко, і підгузки. Комусь, можливо, ці гроші вкрай необхідні одразу після пологів. Але не так все гладко.

З оформленням соціальної допомоги у нас погано — впевнена львів’янка Маріанна Рудик.

Породілля має особисто прийти в управління соцзахисту – це найбільша проблема, як на мене, адже якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то залишити її і поїхати ти не можеш, потрібно брати з собою,
— розповіла молода мама.

Неприємним і незручним особисто йти у соцзахист вважає і молода мама з Києва Марія Храмова. Вона наголосила ще на одному моменті: якщо оформлюєш соцвиплату не за місцем реєстрації – потрібно подати довідку з місця прописки.

Доводиться з малою дитиною на руках їхати в інше місто. Отаке "покращення" сервісу. Невже не можна для зручності громадян зробити єдину базу, куди кожен соцінспектор матиме доступ і самостійно бачитиме, де зареєстрована мама?
— дивується Марія.

У Міністерстві соціальної політики категоричні: особистої присутності одного з батьків вимагає закон.

"Згідно зі статтею 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто. Для визначення права на призначення державної допомоги при народженні дитини одному з батьків дитини, який постійно проживає разом з дитиною, необхідно особисто із заявою та документами звертатись до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання", — повідомила у відповіді на запит Заступник директора Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Надія Рязанова.

А як же тато — спитаєте ви. І тут є труднощі. По-перше — на жаль, далеко не у всіх новонароджених українців одразу є тато. За даними міністра соціальної політики Андрія Реви, сьогодні кожна п’ята дитина в Україні народжується поза шлюбом. Це вже інша проблема, але вона є. По-друге, оформлення на тата часто-густо неприйнятне для родини з різних причин.

Існує можливість оформлення цієї допомоги на чоловіка, але тоді стаж відпустки по догляду за дитиною піде йому. А мені таке точно не підходило,
— розповіла Маріанна.

 

 

Проблема друга. Соціальний рахунок

Для того, щоб отримати державну допомогу на дитину, потрібно відкрити окремий соціальний рахунок. Це теж прописано законом і альтернативи не існує.

Це знову ж таки — час і черги з новонародженим на руках,
— прокоментувала Маріанна.

А от Марія стикнулася ще й з іншою проблемою.

"Коли подзвонила у Дарницький "собез" – там сказали, які документи потрібні, і чомусь дуже наполягали, що соціальний рахунок треба відкривати саме у державному банку і тільки там. Це не правдива інформація. Чому так сказали – не ясно. Бо зрештою я відкрила рахунок у недержавному банку — і при оформленні соцвиплати ніхто не сказав жодного слова проти", — розповіла жінка.
Проблема третя. Безсмертні черги

Для подачі документів на отримання соцдопомоги у багатьох відділах соціального захисту існує древня практика "талончиків".

Мені потрібно було прийти у соцзахист і отримати талончик на певний час, щоб подати документи. Прийшла моя мама на 9 ранку. Виявилось, щоб отримати той талончик – люди займали чергу з 6 години ранку. В той день взяти його так і не вдалося,
— розповіла Марія.

Лише наступного дня її чоловік пішов на 7 ранку і таки отримав той талончик. А вже потім був прийом у спеціаліста. Який тривав 15 хвилин.
Рішення № 1 — подача електронних документів

Вирішити проблему і особистої присутності, і черг, і паперової тяганини, теоретично, могла б система подачі документів у електронному вигляді онлайн. У кількох містах України є така практика – через igov.org.ua.

І дивно — каже Маріанна Рудик, що Львів, "ІТ-столиця України", зовсім не "просунутий" в цьому напрямку. Сотні породіль мають возитися з немовлям містом і вистоювати черги в установах, не кажучи вже про можливі ускладнення після пологів (а іноді достатньо навіть стресу і страху для мамусь-дебютантів).

Тому я за ініціативою друзів створила петицію до Львівської міської ради з вимогою реалізувати можливість оформлення соціальної допомоги при народженні дитини онлайн. Петиція набрала необхідну тисячу підписів швидше наданого терміну і була розглянута депутатською комісією. На цій комісії одноголосно її підтримали, проте і розчарували: для впровадження потрібно змінити законодавство. Виявляється, всі ті міста, які оформляють цю соцпослугу через igov, діють не в рамках закону. Тож тепер залишається чекати і сподіватись, що допомогу для своєї другої дитини я оформлятиму віддалено,
— розповіла львів’янка.

Сайт "24" запитав у Мінсоцполітики — які соціальні допомоги в Україні сьогодні можна оформити за допомогою онлайн-сервісів? Виявилося — ніякі.

"З метою спрощення доступу громадян до отримання державних соціальних допомог Мінсоцполітики розроблено проект постанови Кабінету міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України", яким передбачено подання заяви для призначення допомоги при народженні дитини в електронній формі з використанням засобів телекомунікаційних систем, зокрема з використанням цифрового підпису", — повідомили у міністерстві.

І додали, що після погодження усіма зацікавленими органами проект акту буде в установленому порядку подано на розгляд до Кабінету міністрів України. Але — жодного слова про терміни.
Крапля меду

Втім, наполягати на тому, що абсолютно всі молоді мами стикаються з описаними вище проблемами — некоректно.

Як розповіла ще одна киянка, мама двох дітей, Анна Логачова — вона особливих проблем з оформленням соцдопомоги при народженні дитини не мала.

Оформляла соцвиплати на другу дитину. Подзвонила запитати, які документи треба. А оскільки між дітьми різниця 2,6 року, мені сказали, що моя справа є, тому принести потрібно тільки свідоцтво про народження другої дитини. Принесла, вони його в справу вклали — вуаля, все зайняло 30 хвилин,
— розповіла Анна.

Втім, вона додала, що при оформленні першої дитини треба було довідку, що чоловік не оформляв виплати за місцем реєстрації — в іншому місті. І от на цей запит в Запоріжжя чекали відповіді більше місяця. Знову постає питання — чому немає єдиної бази даних?

Тож, щоб відповісти на поставлене нами на початку питання — як обійти паперову тяганину при оформленні соцдопомог, напрошується сумний висновок — поки що ніяк. Залишається сподіватися на політичну волю Кабміну, який таки спроможеться прийняти постанову про впровадження сучасних інформаційних технологій, аби жодному українцю, на кажучи вже про мам з півмісячними немовлятами та немічних пенсіонерів, не доводилось бігати з паперами по кабінетах і вистоювати у чергах.