Коли йдеться про інтереси Сполучених Штатів в області безпеки в Європі, Пентагон змушений врівноважувати військові потреби з необхідністю більш активної участі країн – членів НАТО.

Це питання знову стає актуальним після слухань у Сенаті, під час яких американський офіцер, який посідає найвище службове становище в Європі, закликав до того, щоб під його командування передали більше одиниць військової техніки. Генерал Кертіс Скапаротті, який є верховним головнокомандувачем сил НАТО, заявляє, що йому необхідно більше розвідувальних кораблів, а також ще два есмінця на додаток до вже чотирьох існуючих. Скапаротті був відвертим під час свого спілкування з сенаторами.

«Поки я ще незадоволений тим потенціалом стримування, який ми маємо в Європі», – сказав він.

Основне питання не в тому, що Скапаротті потрібні ще два американські кораблі, а в тому, щоб союзники по НАТО, відповідно до вимог Сполучених Штатів, надали в його розпорядження свої власні кораблі. Центральна проблема полягає в тому, що країни – члени НАТО, в цілому, повсякчас обмежують можливості американського генерала з розміщення їхніх есмінців там, де вони йому необхідні. Простіше кажучи, в Чорному морі. Тільки Сполучені Штати і Британія регулярно направляють туди свої кораблі.

Чорне море є ключовим елементом потенціалу стримування Росії, тоді як постійна агресія Володимира Путіна в Україні є стратегічним випробувальним полігоном для варіантів відповіді на неї НАТО. Саме тому Сполучені Штати чинять правильно, збільшуючи свою військово-морську присутність у Чорному морі. Однак питання про те, що європейські члени НАТО могли б заповнювати існуючу прогалину, взагалі не обговорюється.

Якщо не брати до уваги Сполучені Штати, то військово-морські сили Франції поступаються тільки Королівському військово-морському флоту Великої Британії.

Нещодавно президент Франції Емманюель Макрон, продемонструвавши свою сміливість, зайняв більш жорстку позицію щодо Росії, і тепер, діючи у тім самім дусі, він цілком може направити певну кількість кораблів різного класу в Чорне море. Однак і інші держави здатні зробити набагато більше.

Що стосується фрегатів, оснащених системою протиповітряної оборони, – вони є предметом головного занепокоєння, коли йдеться про протистояння російському потенціалу, – то, наприклад, іспанські кораблі класу «Альваро де Басан» і німецькі кораблі класу «Заксен» мають досить значні можливості. 

Існує велика кількість військових кораблів країн НАТО, що мають відмінні можливості, проте наразі їх не використовують. Вони мають бути присутніми в Чорному морі для стримування Росії, саме тоді їй буде непереливки.