Трохи більше ніж через місяць почнеться новий опалювальний сезон і багато українців знову почнуть звертатися за отриманням субсидії. В цьому році в уряді вже прийняли ряд змін, про які ми хочемо нагадати всім, хто претендує на державну допомогу.
Майно
Чиновники вирішили, що люди, які проживають у великих будинках або квартирах не мають права користуватися субсидією. При цьому не важливо, скільки людей прописано в тому чи іншому приміщенні.
Кабмін з 1 травня посилив умови надання житлових субсидій. Так, з 1 травня 2018 року субсидія скасовується, якщо площа квартири перевищує 120 кв. м, а будинку -200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Власники такої житлоплощі будуть оплачувати послуги в повному обсязі.
Популярне: По-королівськи! Марина Порошенко з доньками вразили неймовірними вишиванками (Фото)
Чи не допоможе навіть поділ особового рахунку.
– Розділ особистих рахунків в даному випадку не вирішить ситуацію, – розповів гендиректор Директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко. – Домогосподарство залишається одне, адреса один і відповідно розділ особистих рахунків особливо не вирішує питання. Дійсно, можна розділити право власності і по суті встановити різні адреси, і тоді це буде вважатися відповідно різними житловими приміщеннями. Але в даному випадку ми говоримо, що ця процедура досить складна і дорога.
Виняток в даному випадку встановлено для прийомних сімей, для багатодітних сімей, для дитячих будинків сімейного типу.
Також, якщо у власності сім'ї є автомобілі, яким менше п'яти років, крім мопеда і авто, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть.
Всіх занесли до реєстру і перевірятимуть
Для того, щоб строгість законів не компенсувалася необов'язковістю їх виконання, в Україні запустили так званий реєстр одержувачів субсидій. Система працює з перебоями, але вже "видала" більше 20 000 громадян, які отримували подвійну субсидію.
Також в Мінсоцполітики обіцяють посилити перевірки з метою виявлення безбідних субсідіантов. Цієї осені їх списки будуть переглядати повторно – вже вдруге в цьому році. Раніше таку процедуру проводили раз на рік.
Безробітним бути невигідно
Крім того, тепер тим, хто дійсно безробітний, необхідно буде стати на облік в центр зайнятості. Якщо людина претендує на субсидію, але не реєструється як безробітний, то чиновники вважають, що насправді працює без оформлення в Україні або за кордоном. Таким людям органи соцзахисту автоматом вважатимуть дохід три прожиткові мінімуми – 5286 грн.
При цьому перебувати довгий час на обліку в центрі зайнятості і відмовлятися від роботи, щоб отримувати субсидію, не вийде. Як розповіли в Мінсоцполітики, субсидія буде нараховуватися тільки в той період, поки людина отримує допомогу по безробіттю. Ці виплати будуть враховані як фактичні розміри доходів. Як кажуть в центрах зайнятості, за відмову від двох відповідних варіантів роботи людина знімається з обліку.
При цьому українці знаходять способи знизити свої офіційні доходи. Як розповідають в центрах зайнятості, бувають випадки, коли роботодавці виставляють вакансії на одну суму зарплати, а людина приходить і просить поставити мінімалку, щоб не втратити субсидію або допомога малозабезпеченій сім'ї.
Знизилися соціальні норми
Також з метою зменшення розмірів виплат в уряді щороку знижують так звані соціальні норми споживання, згідно з якими розраховується субсидія.
В цьому році з 1 травня соціальна норма на газове опалення знижена з 5 до 4,5 кубометра на 1 кв. м площі, електроопалення тепер розраховується виходячи з 30 кВт на 1 кв. м площі.
І це ще не все. За словами кабмінівських чиновників, існують плани до 2019 року скоротити соціальну норму до 4 кубометрів газу на місяць на метр опалювальної площі. Також буде знижена і норма в Гкал.
Нововведення з газовими лічильниками – на затвердження
Ще одне нововведення, яке може вступити в силу в цьому році торкнеться лічильників на газ. Чиновники планують відмовляти в субсидії тим, хто відмовився від установки квартирного лічильника газу. В уряді вважають, що відсутність приладів обліку не мотивує людей економити і дозволяє витрачати більше. За словами чиновників, українці з лічильниками в середньому витрачають приблизно на 30% менше блакитного палива.
Але при цьому не потрібно бігти в газову контору і вимагати поставити вам лічильник. Якщо ви не відмовилися від нього, то субсидія як і раніше буде нараховуватися, як і раніше. Щоб відмовили в субсидії, сім'я повинна письмово відмовитися від установки лічильника за рахунок державної програми або постачальника. Правда поки що ця пропозиція не набрала чинності, воно відправлено на доопрацювання.