Відставка голови НБУ Валерії Гонтарєвої знову на порядку денному. Джерела у трьох парламентських фракціях (БПП, "Народний фронт" і радикали) підтверджують: її відхід з поста в найближчий час більш ніж імовірний. Ми проаналізували причини можливої кадрової перестановки, дізналися у експертів, як на це може відреагувати гривня, передає Корупція.Інфо

Популярне: Резиденцію президента Порошенка заарештували

ПРИЧИНИ. Вчора в Нацбанку чутки про швидку відставку Гонтарєвої прокоментували так:

"Ми не підтверджуємо інформацію про відставку голови НБУ Валерії Гонтарєвої. Нацбанк традиційно за місяць повідомляє про майбутні зміни у складі правління. Такого повідомлення не було, і інформація не відповідає дійсності", — парирує прес-служба регулятора.

При цьому, за інформацією деяких українських ЗМІ, Гонтарєва може оголосити про свою відставку вже в цей четвер — нібито хоче звільнитися за власним бажанням з-за втоми. У той же час політолог Руслан Бортник говорить про кілька причин нинішніх чуток.

"Перша — Гонтарєва може стати "сакральною жертвою", так як вона вкрай непопулярна у народі з-за обвалу гривні. Тому її можуть використовувати для того, щоб показати: влада відповідальна. Таким чином вдасться випустити пар у суспільства і покращити рейтинги влади. Другою причиною може бути спроба зміцнення старої або формування нової коаліції. Заради цього місце голови НБУ можуть віддати, наприклад, "Народного фронту", — говорить експерт і додає: — Ймовірність відставки Гонтарєвої сьогодні — приблизно 60%". Бортник не виключає і ще однієї причини: минулого тижня помічник генпрокурора Владислав Куценко заявив про причетність глави НБУ до махінацій на суму близько 315 млрд грн і початку розслідування в НАБУ. На думку політолога, це збільшує ймовірність відходу Гонтарєвої з посади.

КУРС І ПІДСУМКИ. Аналізуючи ризики відставки, фінаналітики відзначають: навряд чи вихід Гонтарєвої серйозно позначиться на курсі гривні."Після її приходу в НБУ відмовились від функції забезпечення стабільності держвалюти, іншими словами, відпустивши курс на свободу. Тому після цієї відставки навряд чи щось зміниться", — зазначає фінаналітик Ігор Шевченко.

Хто, на його думку, може постраждати від зміни голови НБУ — це компанії, які закуповують продукцію за кордоном у валюті.

"Наприклад, 80% всіх пестицидів, необхідних для посівної, купують за кордоном. І поки компанії, що працюють з цим товаром, будуть налагоджувати нові робочі стосунки, вони можуть понести збитки".

Економічний аналітик Іван Нікітченко, аналізуючи роботу Гонтарєвої, хвалить її за очищення банківської системи:

"Це головне, чого вона змогла досягти. Це було дійсно революційно. Плюс реформування НБУ — дуже сильно оновився персонал, і для інших відомств це може стати зразком (Гонтарєва скоротила штат НБУ на 50%, до 5,3 тис. співробітників. — Авт.)".

Позитивно експерти оцінили і введене Гонтарєвою інфляційне таргетування, з-за якого макропоказники української економіки перестали прив'язувати до курсу валют і зосередили на інфляції. Позитивно говорять і про виконану обіцянку забезпечити Фонд гарантування вкладів грошима в повному обсязі. У той же час голова Комітету ВР з фінполітики і банківської діяльності Сергій Рибалка нагадує:

"У нас сталася глибока валютна криза — гривня обвалилася в три рази! Ми з групою експертів довели, що дії НБУ тільки посилили падіння гривні. Плюс ми отримали найбільший за всю історію країни банкопад і найглибшу банківсько-фінансову кризу", — резюмує нардеп.

Кандидати на заміну Серед можливих кандидатур на заміну Гонтарєвої — безліч прізвищ. "Називають Арсенія Яценюка та голову правління Приватбанку Олександра Шлапака. Але це політичний пост, тому, думаю, не виключено, що будуть сватати Яценюка. А ось ці заяви, що його вмовляють, а він нібито не хоче — відволікаючий маневр для того, щоб потім погодитись і сказати: "мені довелося", — вважає політексперт Вадим Карасьов. А на думку Нікітченко, для того щоб Нацбанк сьогодні функціонував справно, можна просто звернутися в приватний сектор і залучити кого-небудь з топ-менеджерів великих українських банків, що успішно пройшли піки фінансової кризи.