Глава МЗС Латвії Едгар Ринкевич вважає, що в подальших діях Росії не можна виключати жодного сценарію, в тому числі і застосування ядерної зброї.
Політик підкреслив, що чим більше ми чуємо риторики, наприклад, про застосування ядерної зброї, тим більше вона розпалює емоції. Ринкевич вважає, що така риторика насамперед спрямована на те, щоб залякати українців і Захід, щоб ніхто інший не зазіхав на Україну, тому що Росія от-от захопить її частину і оголосить своєю, не виключаючи застосування ядерної зброї.
“Хоча я сказав би, що зараз це частина ширшої інформаційної війни, повністю не можна виключати жоден сценарій”, – вважає міністр.
Було кілька зустрічей і дискусій про те, що робити за різних сценаріїв. Удар по території НАТО означав би і прямий ядерний удар у відповідь по Росії. “Думаю, це розуміє навіть найбожевільніший пропагандист у Росії”, – вважає Ринкевич. Удар по території України означатиме ескалацію, де можливі всі сценарії, і про це недвозначно сказано Москві.
“Хоч це і риторика, але ми ставимося до неї досить серйозно. Я не хочу сказати, що це може статися, але ми готуємося до будь-яких сценаріїв”, – сказав міністр, додавши, що такої риторики не було б, якби Росія перемагала. Тому, на його думку, посилення риторики лише підтверджує, що Росія програє.
“Загнаний у кут щур небезпечний. І з цим потрібно рахуватися. Зараз ми працюємо над тим, щоб забезпечити безпеку Латвії і максимально підтримати Україну”, – наголосив міністр.
Ринкевич також розповів, що минулого тижня у США представники країн Балтії багато зустрічалися з міністрами закордонних справ Африки, Азії та Південної Америки, намагаючись переконати їх у тому, що Росію слід і надалі засуджувати та ізолювати. Однак чим далі від Європи, України, тим більше розходяться думки.
На думку Олега Жданова, якщо РФ наважиться на застосування тактичної ядерної зброї, то це швидше за все можуть бути артилерійські снаряди з ядерною боєголовкою, які мають заряд найменшої потужності. Тим самим Кремль може надіслати сигнал, що “не блефує” в питанні ядерної зброї.
Якщо ж говорити про гіпотетичний удар по якомусь населеному пункту України, то під загрозою може опинитися будь-яке місто. У випадку тактичної ядерної зброї – це швидше могло б бути невелике місто (наприклад, у прифронтовій смузі), оскільки РФ прагнула б завдати масштабних руйнувань.
– У такому випадку, якщо йдеться про тактичну ядерну зброю, то це може бути маленьке місто, щось на кшталт районного центру. Для чого? Щоб показати масштабність руйнувань. Для великого міста потрібен великий заряд, для малого міста потрібен малий заряд, щоб його повністю зруйнувати. Але це буде останнє рішення, яке він (Путін, – Ред.) ухвалить у своєму житті. І він це теж розуміє, – заявив Жданов.
Експерт додав, що країни Заходу всіляко перешкоджатимуть такому кроку.
Олег Жданов припускає, що Путін може гіпотетично застосувати тактичну ядерну зброю.
– Тактична ядерна зброя – це зброя найменшої потужності, яка на сьогодні є серед ядерних боєзарядів. Вона призначена для знищення окремих об’єктів, або скупчення військ, або глибоко ешелонованої оборони противника. В нас такого немає, наші війська не скупчуються. Він (Путін, – Ред.) може суто політично застосувати ядерну зброю, припустімо, для того, щоб продемонструвати, що це не блеф.
Але відповідь на таке застосування буде дуже жорсткою навіть з боку тих, хто коливається: підтримувати РФ чи не підтримувати. Тому що ніхто сьогодні не хоче, щоб почався ядерний апокаліпсис у світі, – зазначив Жданов.
Не виключає експерт і того, що кремлівський диктатор блефує, намагаючись вчергове залякати світ.
На думку Олександра Мусієнка, Кремль навряд чи наважиться застосувати стратегічну ядерну зброю. А тактичну гіпотетично може запустити або з тимчасово окупованого Криму, або з території Білорусі. Водночас експерт уточнив, що сьогодні немає інформації про переміщення ядерної зброї до Білорусі. А щодо Криму, то ще до повномасштабної війни з’являлися дані, що РФ може там зберігати ядерні боєзаряди.