Угорщина намагається перешкодити початку переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу через суперечки щодо прав меншин.
Вона виступає за встановлення умови надання статусу кандидата на членство для Грузії, як вимогу для зняття свого вето. Цю інформацію опублікував журналіст “Радіо Свободи” Рікард Джозвяк.
Деякі співрозмовники Джозвяка в ЄС вважають, що Україна отримає “зелене світло” для початку переговорів про вступ до кінця року, але Угорщина все ще може накласти вето.
“Під час дискусії в Брюсселі після представлення звіту (про виконання рекомендацій Єврокомісії. – Ред.) Угорщина дуже критично поставилася до Києва через те, що він робить недостатньо для забезпечення прав меншин”, – зазначає він.
Один із варіантів, за яких Будапешт усе ж схвалить початок переговорів про вступ України в ЄС, полягає в наданні Грузії статусу кандидата на членство, у якому йому відмовили минулого року через відкат реформ.
“Останніми роками грузинський уряд розвиває набагато тісніші відносини з Будапештом”, – зауважує Джозвяк, прогнозуючи, що досягнення консенсусу щодо кандидатства Грузії “буде, м’яко кажучи, складним завданням”, особливо з огляду на невиконання нею дев’яти з 12 рекомендацій Єврокомісії.
Нагадаємо, в четвер, 22 червня, Європейська комісія представила усну оцінку прогресу України на шляху до ЄС.
Європейська комісія вважає, Україна виконала в повному обсязі дві з семи умов, необхідних для початку переговорів про членство, за рештою умов досягнутий прогрес.
Про це йдеться в усній проміжній оцінці ЄК щодо виконання Україною “кандидатських” рекомендацій, відповідний документ має у розпорядженні агентство “Інтерфакс-Україна”.
З погляду Єврокомісії повністю виконано умови, що стосуються органів судової влади та засобів масової інформації. “Хорошого прогресу” досягнуто щодо реформи Конституційного Суду.
Оцінку, сформульовану як “деякий прогрес”, надано процесу деолігархізації, питанню національних меншин, боротьбі з корупцією, де “потрібне зміцнення і гідний довіри послужний список”, та боротьбі з відмиванням грошей і реформуванню правоохоронних органів, де “необхідно посилити систему боротьби з відмиванням грошей”.
У Європейській комісії вважають, що Україна має “зосередитися на внесенні поправок у процедуру відбору суддів Конституційного Суду відповідно до рекомендацій Венеційської комісії та розпочати відбір”.
Також Україна має вжити “подальших системних заходів і створити послужний список у справах про корупцію на високому рівні”.
Крім того, в ЄК наголошують на необхідності для України привести законодавство про боротьбу з відмиванням грошей у відповідність до міжнародних стандартів і виконати рекомендації Венеційської комісії у сфері деолігархізації та національних меншин.
У пояснювальній записці зазначено, що оцінку “виконано” дають у разі, якщо реалізовано все, “хороший прогрес” дають виконаним критеріям на більш ніж 50%, тобто якщо вжито важливих заходів, але деякі ще не втілено, оцінку “певний прогрес” дають виконанню менш як 50%, де вжито декількох заходів, але важливі заходи/кроки все ще очікуються, і “немає прогресу”, якщо не було зроблено пріоритетних кроків.
Щодо Грузії, яка має виконати 12 умов, щоб отримати статус кандидата, три виконано, щодо семи досягнуто “певного прогресу”, щодо однієї – “обмежений прогрес” і щодо ще однієї, а саме плюралізму засобів масової інформації, – “жодного прогресу”.