30 серпня президенту Білорусі Олександру Лукашенко виповнився 61 рік. Перший і незмінний керівник Республіки неодноразово зізнавався, що не любить святкувати день свого народження, і називає його "самим паршивим днем в житті".
Проте близькі все одно вітають главу всієї Білорусі, правда, не 30-го числа, а на день пізніше, 31 серпня, в день народження молодшого сина "бацьки" — Миколи.
"Обозреватель" вирішив згадати про таємні факти біографії білоруського лідера і слабкостях, які видають у "останнього диктатора Європи" простого обивателя зі своїми захопленнями і пристрастями.
Шлях від комсомольця до глави держави
Майбутній президент народився в невеликому смт Копись Вітебської області. За спиною Лукашенко закінчення двох вузів — Могилевський державний університет ім. А. Кулешова і Білоруська сільськогосподарська академія, де він вивчав історію й економіку. Після проходження служби в радянській армії молодий фахівець працював у комсомольських та партійних органах. Вже в часи розпаду СРСР політична кар'єра Олександра Григоровича стрімко набирала обертів. В 90-ті Лукашенко стає депутатом Верховної Ради і одним з лідерів новоствореної фракції "Комуністи за демократію". А вже в 1994 році Лукашенко обіймає посаду президента Білорусі і з тих пір продовжує непохитно стояти біля керма державної машини.
Молоді коханки Лукашенко і позашлюбний син
На противагу стабільної кар'єрі і політичної позиції, особисте життя Лукашенко часто дме вітер змін. І хоча президент не великий любитель говорити про "особисте", але в інтерв'ю він неодноразово заявляв про те, що зі своєю офіційною дружиною Галиною Родіонівною не живе вже близько 30 років.
Свого часу Лукашенко приписували багато романів. Найбільш обговорюваним з них був зв'язок президента з його особистий лікарем Іриною Абельською, яку називали однією з найвпливовіших людей в оточенні глави держави. Білоруський лідер як міцний господарник у свій час вирішив працевлаштувати не тільки кохану, призначивши її головним лікарем президентської клініки, але і її маму Людмилу Постоялко, яка в 2001 році зайняла посаду міністра охорони здоров'я. Саме Абельську багато джерел називають матір'ю позашлюбного сина президента — 11-річного Миколи.
Однак навіть міцний союз з Абельською похитнувся з появою нової музи володаря. Після медика Лукашенко приписували роман зі співачкою Іриною Дорофєєвої. Співачку часто бачили в оточенні президента навіть під час відпусток.
Даша Шманай
Останнім же час ряд видань твердить, що ласий до жінок президент захопився своєю 20-річною помічницею, а за сумісництвом моделлю Дашею Шманай. Дівчина працює в адміністрації президента не більше року. Гарненьку Шманай вже встигли запримітити не тільки на офіційних зібраннях, але і на хокеї, що сидить поруч з Лукашенком.
Чоловіче хобі
Президент Лукашенко, дійсно, душі не чує в городництві, однак справжнім хобі беззмінного лідера Республіки є зовсім не копання картоплі, а хокей. У вільний від державних справ час Олександр Григорович із задоволенням забиває шайби у ворота конкурентів на позиції крайнього нападника. У Лукашенка навіть іменна форма є з номером один.
Традиційно команда, в якій грає президент здобуває перемогу.
Мільйони і дюжина резиденцій
Фінансовий стан президента Білорусі — це таємниця за сімома замками. І скільки не намагалися б західні фінансисти дізнатися, розмір суми грошей на рахунку глави держави, все марно. Сам Лукашенко на одній із зустрічей з журналістами зізнався, що за часів президентства накопичив досить кругленьку суму, яку зберігає у себе в заміській резиденції.
"Я найбільше не люблю гроші. Вони стільки лиха людям приносять. Зрозуміло, що без них не обійтися. Але я їх страшенно не люблю. Тому я не дуже напружений, куди їх дівати. Я не знаю, ну, може, 50 мільйонів ("рублів", — прим. "Обозреватель") у мене там лежить", — розповів про свої заощадження глава держави.
Хоча з цифрами і нелюбові до грошей Лукашенко явно лукавить, адже, як повідомляє WikiLeaks, стан президента оцінюється не менш ніж в 9 млрд доларів. Також до послуг білоруського лідера надано десяток гостьових і житлових садиб і робочі резиденції, найголовнішою з яких є "Дрозди". На лісистій території Лукашенко мешкає в будинку площею 2000 м2. У глави Білорусі тут є свій спорткомплекс з басейном, дві лазні та персональний ресторан.
Про дружбу з Путіним
Президентів Росії і Білорусі пов'язує багаторічна дружба. І хоча після анексії Криму Олександр Лукашенко досить різко висловлювався на адресу російського уряду, відносин між правителями це не зіпсувало.
"Ми дуже дружні з Путіним, незважаючи на те, що часом між нами "іскрить". Я йому можу прямо сказати, і він може мені", — розповів журналістам Лукашенко.
Лідерів двох пострадянських країн і справді дуже часто можна побачити разом: то під час гри в хокей, то під час походу в музей або прогулянки по Фінській затоці. А щоб висловити свою повагу один до одного глави держав іноді обмінюються символічними подарунками.
Наприклад, в 2013 році Лукашенко нагородив Путіна орденом Дружби народів "за значний особистий внесок у розвиток інтеграційного співробітництва та зміцнення дружніх відносин між Республікою Білорусь і Російською Федерацією". А щоб не залишатися в боргу Путін нагородив одного орденом Олександра Невського.
Ось такі вони — презенти на вищому рівні!
Позиція щодо України
Висловлюючись про Україну Лукашенко завжди наче оглядкою дивиться в бік "східного сусіда". У 2014 році позиція президента була досить чітко артикульована.
"Ми не хотіли б руйнування української держави. Багато говорять, що Крим коли-то неправильно відійшов до України, що це споконвічно російська територія. Це неправильний підхід. Давайте тоді повернемося до часів хана Батия, у часи монголо-татарського ярма. Тоді треба буде віддати Казахстану, Монголії чи ще комусь практично всю територію Росії, Західної Європи, Східної Європи", — заявив лідер Білорусі в інтерв'ю Euronews.
Однак згодом президент пом'якшив свій тон і знову почав висловлюватися в проросійському дусі.
"Раз Україна не воювала, значить змирилася, що Крим — не їх земля", — казав президент на одній із зустрічей з журналістами і тут же додав, що Білорусь залишилася єдиним порядним союзником Росії".