Уже наступного року в платіжках може з’явитися додаткова сума – за тепло, яке загубилося по дорозі до квартири у місцях загального користування. Тобто у ліфті, коридорі та на сходах. В Україні вже є будинки, де платять за втрату тепла. Водночас, є й такі, де мешканці нічого не чули. Про це розповіли у програмі новин «Перші про головне».
Плата за один метр квадратний дорівнює тариф помножити на площу квартири, помножити на коефіцієнт відхилення фактичної температури від нормативної, помножити на кількість діб надання послуги поділену на кількість діб у місяці.
А є ще формула для будинків, де частина квартир має лічильники на тепло, решта – ні. Для них комунальна математика втричі складніша, кажуть у «Київтеплоенерго». Хто платить найменше за квадратний метр – точно порахувати не можна. Усе залежить від того, наскільки теплі стіни, цілі вікна, високі стелі. Ба більше, чи закривають люди двері в під’їзд. Але в середньому власники лічильників платять менше.
«У будь-якому випадку оплата за індивідуальним приладом обліку – вигідніша. Адже споживач може сам регулювати тепло», – каже директор структурного підрозділу «Київтеплоенерго» Костянтин Лопатин.
Луцьк, Рівне, Київ і Вінниця – це міста, де майже в усіх будинках стоять прилади для обліку тепла. Найближчим часом, кажуть у Мінреґіоні, лічильники мають з’явитися в кожному домі.
«Важливим є стовідсотковий облік. Думаю, що у 2019 році ми його завершимо», – запевняє міністр реґіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
Лічильник у квартиру треба купувати за власні гроші – він коштує від трьох тисяч гривень. А встановити прилад обліку на будинок, так званий тепловий вузол, можна за 30-60 тисяч. Ціна залежить від типу будинку, якості обладнання й мереж, до яких лічильник під’єднують. Мешканцям великого будинку досить зібрати по 300-500 гривень із квартири та обладнання, якщо пощастить, можуть встановити і безкоштовно.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
«Роботи можуть виконуватися напряму, за кошти мешканців, балансоутримувачів будинку тощо. Водночас законодавством передбачено, що прилади обліку мають бути встановлені за рахунок місцевої громади», – додає директор структурного підрозділу «Київтеплоенерго» Костянтин Лопатин.
Найчастіше таке обладнання ставлять коштом міського бюджету. Цього року процес мають пришвидшити. Від травня повинна запрацювати нова методологія розрахунку тарифу на тепло. За нею, втрачене в будинку дорогою до квартири, поділять на мешканців і внесуть у платіжки. Адже без приладів обліку точно дізнатися, скільки тепла з’їдають старі під’їзди – неможливо.