Україна не має завищених очікувань, що на саміті у Мадриді в червні буде ухвалено рішення щодо її членства у НАТО, але Україна не має знижувати ставок. Про це заявила віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішина в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
Важливо розуміти, що, окрім військової агресії РФ, Україна не перебуває в унікальних умовах, порівняно з іншими країнами, які стали членами НАТО у 2000-х, такими як Румунія, Болгарія, балтійські країни. Кожна країна, рухаючись до членства в НАТО, проходила шлях пошуку консенсусу всередині Альянсу, певної протидії розширенню. Це шлях, який потрібно пройти, – досягти політичного консенсусу, – сказала Стефанішина.
“Тому ми не маємо завищених очікувань, що на саміті в Мадриді буде ухвалено рішення, що Україна стане членом НАТО. Але ми не маємо відчуття, що ми маємо знижувати ставки. Ми тиснутимемо на таку стратегічну ясність доти, доки ми її не отримаємо”, – додала вона.
Віцепрем’єрка висловила сподівання, що країни Альянсу запросять Україну, а також інші країни-аспіранти, такі як Грузія, Боснія і Герцеговина для участі у саміті у Мадриді.
Таке запрошення важливе з двох аспектів. Насамперед ми досить суттєво розширили співпрацю з Альянсом. На рівні лідерів важливо закріпити пріоритети, ми хочемо оновити та визначити нові цілі партнерства, їх буде трохи більше ніж 40. Також плануємо сформувати Індивідуальну програму партнерства України з НАТО, яка включатиме фінансову, технічну допомогу, посилення взаємосумісності – це питання щоденного двостороннього діалогу, – зазначила Стефанішина.
За її словами, по-друге, важливо, що на саміті буде схвалено Стратегічну концепцію НАТО на наступні 10 років, яка має дати відповіді на запитання, як НАТО рухається у контексті роботи з країнами-аспірантами.
Віцепрем’єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що українська армія буде стояти на передовій, а інші країни не відправлять своїх солдат на війну.
Вона зазначила, що в України є допомога від НАТО. Зокрема, складаються угоди про закуп зброї та військового обладнання.
Але ми маємо бути реалістами. Інші країни не спрямовуватимуть своїх солдатів для того, щоб воювати. У нас є українська армія, яка стоїть на передовій і стоятиме на передовій, – підкреслила Стефанішина.
Політикиня також наголосила, що ЄС та США анонсували, що підготували пропозиції щодо введення нових санкцій. Про це вже повідомили президента РФ Путіна. За її словами, багато країн підтримують Україну. Зокрема, США виділять 300 млн доларів на допомогу, з яких 75 млн витратять на летальне озброєння.
Ми бачимо, що цей тиск дає результати. Вже на пресконференції Путіна чітко можна зрозуміти, що військовий сценарій – не той, який він розглядає щодо України. Ми ясно розуміємо, що переговори, які він анонсує у Женеві, переговори безпосередньо з президентом США сприяють його суб’єктивізації та підвищенню його рейтингів усередині Росії. Нам важливо, щоб усі європейські лідери бачили це, розуміли, – зазначила вона.
Крім того, Президент Володимир Зеленський вважає, що на саміті НАТО 29-30 червня у Мадриді Україна може отримати сигнал щодо свого членства у Альянсі. Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що Сполучені Штати підтримали пропозицію України провести найближчими днями засідання комісії Україна-НАТО.
Про це повідомив президент Володимир Зеленський за підсумками розмови із президентом США Джо Байденом, передає пресслужба ОПУ у понеділок, 3 січня.
Високо ціную підтримку Сполученими Штатами нашої пропозиції провести найближчими днями засідання комісії Україна-НАТО, – заявив Зеленський.
Він висловив подяку за підтримку Байдена принципу «нічого про Україну без України», а також за готовність американської сторони вжити рішучих заходів у разі Росією агресії проти України. Зеленський також привітав активну роль США у їхньому врегулюванні, наголосивши на важливості запланованих на січень 2022 року міжнародно-правових заходів.