Історія з Конституційним Судом України незмінно складна й заплутана. З одного боку, мова йде про рівність й верховенство права в нашій державі, а з іншого боку ті ж самі судді КСУ ним нахабно нехтують. Наша влада безперестанку намагається виправити цю ситуацію, прописуючи нові закони та сплановуючи нові стратегії. Але не завжди на це чекає успіх.
Парламентський комітет відхилив усі правки щодо прозорого конкурсного відбору до Конституційного Суду. Водночас вони могли нести ризики для реформування КСУ.
Про це в ефірі 24 каналу розповіла народна депутатка від “Слуги народу” Ольга Совгиря. За її словами, мовиться про 2 епізодичні правки, досить невеликі за обсягом, які стосувалися створення конкурсної комісії.
“Ми попередньо включили ці правки в законопроєкт про конституційну процедуру, але коли почали працювати над ними і розібралися, який вигляд матиме ця процедура, ми зрозуміли, що вона може конкурс в КСУ просто зірвати”, – розповіла депутатка.
Сформованої ідеї щодо конкурсної комісії нема.
Вона пояснила, що основу конкурсної комісії мали становити судді Конституційного Суду, які пішли у відставку з 1996 до 2006 року. Проте достатньо інформації щодо відповідних осіб не було. Також мовиться про орган, який діє не постійно, ці збори ніколи не проводились. Загалом, за словами депутатки зі “Слуги народу”, було багато запитань щодо ризиків блокування конкурсу в КСУ.
Ми не відмовилися від ідеї конкурсної комісії. Просто зараз немає сформованої ідеї, як і хто має входити до її складу,– сказала Ольга Совгиря.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський своїм указом затвердив Положення про проведення відкритого конкурсу для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України за президентською квотою, повідомляє прес-служба президента у вівторок.
“Глава держави підписав указ №365/2021 “Питання конкурсу для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України щодо осіб, яких призначає президент України”, яким затверджене Положення про проведення відкритого конкурсу з відбору кандидатур на посаду судді КСУ щодо осіб, яких призначає президент, а також персональний склад конкурсної комісії”, – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що вперше за час діяльності Конституційного Суду кандидатури на посаду судді за квотою президента обиратимуть у прозорому конкурсному процесі й без будь-якого політичного впливу.
“Це гарантує, що для Конституційного Суду починається нова історія роботи, яка буде взірцем для судової системи та базуватиметься на принципах правової визначеності, політичної неупередженості, прозорості та системності”, – наголошують в Офісі президента.
Уточнюється, що конкурсна комісія має розмістити на сайті президента оголошення про проведення конкурсу з відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду щодо осіб, яких призначає глава держави, а також забезпечити проведення на конкурсних засадах відбору кандидатур.
Що стосується персонального складу конкурсної комісії, то із семи членів, троє є відомими та поважними міжнародними експертами, а ще четверо – провідними національними юристами України з визнаним авторитетом.
“Поєднання міжнародних та національних фахівців у складі комісії забезпечить максимальну довіру до процедури відбору та гарантує, що всі учасники конкурсу отримають рівні умови”, – заявив із цього приводу президент Володимир Зеленський.