Неочікувано для всіх олігарх Ахметов отримав два несподівані удари. Як то кажуть, біда прийшла, звідки не чекали.
Перший удар стосується того, що Укрзалізниця підвищила вантажні тарифи. Бізнес заплатить мільярди.
Укрзалізниця підвищила тарифи для бізнесу. “Це найбільше підвищення вантажних тарифів УЗ в історії”, – заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков перед затвердженням рішення. Нові тарифи вже діють.
Ціни на перевезення вантажів для бізнесу підвищуються не з 1 вересня, як раніше анонсував Кубраков, а з 17 серпня.
Востаннє тарифи на вантажні перевезення Укрзалізниця переглядала у березні 2019 року. Упродовж цього часу Міністерство інфраструктури робило кілька нових, але безрезультатних спроб.
Остання пропозиція рік тому стосувалась тарифу на перевезення порожніх вагонів – тоді ініціативу МІУ “зарубала” Державна регуляторна служба.
Хоча за останні роки подорожчали всі матеріали та енергоресурси, які споживає залізниця (метал, електроенергія, паливно-мастильні матеріали), зросло податкове навантаження на компанію, пояснює Валерій Ткачов, заступник директора департаменту комерційної роботи УЗ.
5 липня змінити тарифи знову запропонувало Міністерство інфраструктури на чолі з новим міністром Олександром Кубраковим. На початку серпня документ підтримали Держрегуляторна служба, Мінфін, Мінекономіки та Мінʼюст.
У наказі МІУ було вказано, що зміни наберуть чинності після публікації в офіційній пресі. Там розраховували, що узгодження займе приблизно 45-50 днів, але вийшло на два тижні раніше, пояснює Ткачов. “Зі зміною тарифів дохід компанія додатково отримує 14 млн грн у день”, – оцінює він.
Гроші будуть не зайвими. Зараз у Укрзалізниці не найкраще фінансове становище. У 2020 році компанія отримала 12 млрд грн збитку за доходу у 75,3 млрд грн.
Другий удар стосується того, що Державна екологічна інспекція звинувачує ПрАТ “Північний гірничо-збагачувальний комбінат” (група Метінвест Ріната Ахметова) в порушенні порядку викидів забруднювальних речовин та порушенні вимог дозволів на викиди. Про такі результати планової перевірки на підприємстві заявив глава інспекції Андрій Мальований, повідомляє пресслужба відомства.
“Встановлено факт не роздільного зберігання відходів різного морфологічного складу. Зафіксовано перевищення дозволених обсягів викидів забруднювальних речовин, які є основними джерелами викидів, встановлених відповідним дозволом”, – заявив Мальований.
В інспекції додали, що підприємство порушує правила експлуатації водогосподарських споруд. За їхніми словами, на підприємстві не дотримуються режиму роботи гідротехнічних споруд хвостосховища (сховище для радіоактивних і токсичних речовин). За їхньою оцінкою, рівень води і хвостів говорить про критичний рівень заповнення сховища.
Зазначається, що на підприємстві не вживали заходів для попередження негативного впливу на екологію.
“Перевіркою встановлено факти забруднення земельної ділянки відходами брухту вогнетривів, деревини, пакувальної тари, відходів теплоізоляції. Видано припис щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства. Посадових осіб підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності”, – заявили в Держекоінспекції.