Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов підписав меморандум між МОЗ, Українським реєстром донорів кісткового мозку та Всеукраїнською платформою донорства iDonor. Також Міністр став потенційним донором кісткового мозку.
Про це йдеться у повідомленні прес-служби МОЗ.
“Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між Міністерством охорони здоров’я, Українським реєстром донорів кісткового донору та Всеукраїнською платформою донорства iDonor допоможе консолідувати наші зусилля навколо розвитку сфери трансплантації. Підписання цього документа ще раз підтверджує пріоритетність розвитку трансплантації в державі”, — підкреслив очільник МОЗ.
Максим Степанов зазначив, що цього року було здійснено вагомий крок у розвитку трансплантації — в країні виконано 204 пересадки кісткового мозку. Водночас вперше в Україні почали виконувати трансплантації від неродинного донора. Уже було проведено 4 таких операції.
У 2020 році міністерство розробило низку нормативно-правових актів, які регулюють порядок отримання гемопоетичних стовбурових клітин, порядок перевезення та ввезення таких матеріалів на митну територію України. Це дозволяє безперешкодно отримувати трансплантати з-за кордону та виконувати алогенні трансплантації кісткового мозку від неродинного донора в Україні.
За його словами, мінімальна база донорів кісткового мозку, яка дозволяє знайти співпадіння при пошуку донора для пацієнта всередині країни, має становити не менше 20 тис. осіб. Через співпрацю фонду з міжнародними реєстрами українським пацієнтам буде доступна інформація про потенційних донорів кісткового мозку по всьому світу, яких у світовому реєстрі приблизно 38 млн осіб. Він зазначив, що донором кісткового мозку може стати будь-яка людина віком від 18 до 60 років, для цього треба звернутися до фонду, отримати набір для забору зразків епітелію, які, в свою чергу, будуть досліджені лабораторно, і за результатами інформація про донора буде внесена в світовий реєстр донорів.
Також Степанов та працівники кількох директоратів МОЗ здали зразки епітелію, які будуть доправлені до лабораторії в Німеччині і після дослідження дані про них будуть внесені до міжнародного реєстру донорів кісткового мозку.
Нагадаємо, у бюджеті 2021 року на реалізацію пілотного проєкту з трансплантації передбачено 502 млн грн у порівнянні з 112 млн грн в 2020 році. У 2021 році високотехнологічні медичні послуги розвиватимуться ще швидше, завдяки чому Україна продовжить рухатись до повної трансплантаційної незалежності.