Останнім часом в ЗМІ дуже активно обговорюється тема кадрових змін в уряді, з акцентом на те, кого з міністрів можуть звільнити. Кого ж з членів уряду не будуть знімати з посади, роздумує на своїй сторінці в Фейсбук Володимир Фесенко.
Заодно спробуємо зрозуміти – чому вони на цей час поза зоною ризику? Відразу обмовлюся, що у мене немає ніяких особливих інсайдів, я виходжу з логіки й наявної інформації. Друга важлива обставина: ні у кого в уряді немає недоторканності.
Президент Зеленський оцінює кожного члена уряду з точки зору його ефективності та командності в роботі. І якщо хтось провалює ввірену йому ділянку роботи, або проявляє надмірну конфліктність і деструктивність, то таких міністрів мінятимуть, незалежно від минулих заслуг і добрих відносин з Президентом.
Отже, хто з членів уряду поза зоною ризику на звільнення?
На мій погляд, серед віце-прем’єрів – Михайло Федоров (відповідає за цифрову трансформацію), Олексій Рєзніков (віце-прем’єр і міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), Ольга Стефанишина (віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції). За різними даними, їх роботою задоволені, хоча і в різному ступені. Перший віце-прем’єр Олексій Любченко на свою посаду призначений не так давно. Деякі джерела навіть розглядають його як претендента на посаду Прем’єра. Однак, як кажуть поінформовані джерела, від О.Любченка очікували трохи більшого. Проте й особливих претензій до нього немає, тому його також немає в умовних списках на звільнення.
Серед міністрів, судячи з даних з різних джерел (публічних і непублічних) позитивно оцінюється робота міністра закордонних справ Дмитра Кулеби (прикладом чого стали успішне проведення першого саміту «Кримської платформи» і візиту Президента України Володимира Зеленського в США) і міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова (активно і конструктивно працює і з Офісом Президента і з парламентом, не займається самопіаром, продуктивний в роботі з органами місцевого самоврядування в технічній підготовці до опалювального сезону і в проведенні реформ у комунальній сфері).
Кілька міністрів лише недавно призначені – Герман Галущенко (міністр енергетики), Олександр Кубрак (міністр інфраструктури), Віктор Ляшко (міністр охорони здоров’я), Денис Монастирський (міністр внутрішніх справ). Звичайно, у нас були прецеденти, коли міністрів змінювали менш ніж через місяць після початку їх роботи. Але тут явно інша ситуація.
Поки до цих міністрів є довіра і немає суттєвих претензій. Віктору Ляшку навіть вдалося за літо різко активізувати темпи вакцинації.
Таким чином, за моїми суб’єктивними оцінками, поза зоною ризику – чотири віце-прем’єра і шість міністрів. Це близько 40% складу нинішнього Кабміну.
Звичайно ж, за іншими 13 членам Кабміну не йдеться про негайне звільнення (така небезпека зараз актуальна тільки для 3-4 членів уряду), але потенційні ризики для них існують.
Напередодні Голова фракції СН Давид Арахамія в інтерв’ю журналістам у кулуарах Верховної Ради розповів, що планується заміна трьох-чотирьох міністрів, але відмовився називати конкретні прізвища, завив, що вирішили не анонсувати наперед.
“Тому що це шкодить роботі того міністерства, про яке йдеться, оскільки на наступний день після публікації, що такий-то міністр іде, його ніхто не слухає і він не може виконувати свої обов’язки … Не хочеться підставляти міністерство. Тому тримаємо інтригу”, – пояснив нардеп.