Розширення закону про люстрацію на топ-чиновників, які керували країною з 2014 по 2019 роки, може зачепити і команду чинного президента України Володимира Зеленського. 

Але поки закон не ухвалено парламентом, говорити про це передчасно

"Все за законом. Як буде ухвалено закон, так він і працюватиме", – пообіцяв представник президента в Кабінеті міністрів Андрій Герус.

Він не зміг відповісти, як конкретно буде вирішуватися питання щодо чинного секретаря РНБО Олександра Данилюка (колишній міністр фінансів у 2016-2018 рр.), глави Податкової служби Максима Нефьодова (колишній заступник міністра економічного розвитку і торгівлі в 2015-2019 рр.), колишнього голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі та інших. 

"Не впевнений, що всі з перерахованих осіб підпадають під люстрацію. Здається, голови облдержадміністрацій, заступники міністрів не підпадають. Але я не фахівець у таких юридичних, люстраційних питаннях", – пояснив Герус. 

"Цей закон має ухвалити парламент. У парламенту можуть бути якісь свої поправки. Зазвичай, законопроект проходить перше, друге, третє читання, голосування в цілому. Подивимося, в якому вигляді буде ухвалено фінальний закон. І вже за ним треба йти далі", – зазначив представник президента в Кабміні.

Як відомо, 10 липня президент Володимир Зеленський запропонував розширити люстраційний список і внести до нього главу держави, народних депутатів, міністрів, керівництво правоохоронних органів та інших топ-чиновників, які обіймали свої посади з 2014 року до інавгурації Зеленського в травні 2019-го.

Зокрема, проектом закону пропонується поширити люстрацію на президента, голову Верховної Ради, першого заступника і заступника голови Верховної Ради, народного депутата, прем’єр-міністра, першого віце-прем’єр-міністра, віце-прем’єр-міністра, міністра, керівника центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабінету міністрів. 

Також, відповідно до документу, люстрація застосовується до голови Нацбанку, голови Антимонопольного комітету, голови Фонду держмайна України, голови Держкомітету телебачення і радіомовлення, їх першого заступника, заступника; голови та/або члена національної комісії, що здійснює відповідно державне регулювання природних монополій, державне регулювання у сферах зв’язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг.

Серед інших, під люстрацію потрапляють начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних Сил України та керівники державних, у тому числі казенних, підприємств оборонно-промислового комплексу, товариств, управління корпоративними правами щодо яких передано Державному концерну «Укроборонпром», а також державних підприємств, товариств, що належать до сфери управління суб'єкта надання адміністративних послуг.