Село Буркут на Івано-Франківщини увійшло в історію як легендарний курорт. Колись там любили відпочивати Іван Франко та Леся Українка. Наразі 80% місцевих земель контролює приватна фірма.
Про це пише “Українська правда”.
Журналісти-розслідувачі встановили, що схема приватизації викликає підозри у, якщо не юридичній, то моральній чистоті. До цього причетне оточення нардепа Миколи Княжицького.
Водночас місцеві жителі розповідають: вигоду отримує сам політик.
Коли почався занепад села
Буркут у минулому був справжнім раєм українського туризму. Слава про місцеве джерело розійшлася Європою ще у XVII столітті. З того часу починається історія курортного Буркута.
Упродовж століть село переживало низку піднесень та занепадів. Водночас українська інтелігенція продовжувала проводити там відпустки. Не оминали курорт й іноземні гості.
Під час Другої світової війни туризм у селі перестав розвиватися. У час СРСР цей регіон перетворили на джерело деревини для відбудови Сходу. Деякий час місцевий завод мінеральної води ще працював. Продукцію возили до Кремля.
Остаточно занепав Буркут вже у 2000-х роках. Тоді закрили останню базу відпочинку. Значних руйнувань місцевості завдала повінь. У 2008 році з села виїхали останні постійні жителі.
Місцевими землями та будівлями володів державний Верховинський лісокомбінат. Ще у 90-х його намагалися виставити на приватизацію. Вже у 2000-х він розпродав на торгах своє майно. Зокрема, колишню їдальню купили трохи більше, ніж за 2 тисячі гривень.
Концентрація земель в одних руках
Ситуація почалася змінюватися у 2018 році. Тоді Зеленська сільська рада почала видавати земельні ділянки на території села. Це призвело до концентрації землі в одних руках.
Ключовими у цій справі стали 4 засідання сільради у 2018 – 2019 роках. За цей час у Буркуті земельні ділянки видали 22 місцевим як бійцям АТО. Відповідно до закону, ветерани мають право безкоштовно і першочергово отримати до 10 соток для будівництва житла.
Загалом розподілили 1,5 гектарів. Місцева влада зареєструвала це як державну подяку ветеранам. Водночас наразі лише 4 є офіційними власниками “подяки”.
Більшість ветеранів перепродали свої ділянки одному приватному підприємству. Перші договори про продаж уклали вже наступного дня після отримання.
Сільський голова Зеленого Володимир Феркаляк розповів, що не втручається у ситуацію.
Місцеві жителі розповідають про ціну угод
Місцеві жителі розповідають, що за землю бійцям давали по тисячі доларів. Загалом у списку ветеранів опинилися працівники бюджетної сфери, прикордонної служби, правоохоронці та представники ЗСУ.
Більшість з цих людей мають прочерки у деклараціях та нульові заощадження.
З журналістами ветерани відмовляються спілкуватися.
Також у 2020 році приватне підприємство взяло в оренду ще пів гектара землі. Документи підписали на 49 років. Щорічна оплата – 3% від вартості ділянок.
Яке підприємство стало “щасливчиком”
Землю отримало київське підприємство “Фон Секкендорф”. У ЗМІ його ймовірними власниками називають братів Андрія і Валентина Голумбівських. Останній також записав на себе одну з буркутських ділянок.
“Фон Секкендорф” нагадує привид. За даними YouControl, упродовж 2020 року підприємство отримало нульові прибутки та 92,5 тисячі гривень збитків.
На коментарі журналістів у “Фон Секкендорфі” не відповіли. Офіційний номер телефону – недоступний.
Дороги ведуть до Княжицького
Окрім купівлі будинків, підприємство “Фон Секкендорф” отримало реєстрацію торговельної марки “Буркутська джерельна вода”. Того ж дня у реєстр додали ще одну торгову марку – “Буркут”. Вона дає право розвивати:
готельний бізнес;
пансіонати;
табори.
Цю марку записали на Миколу Княжицького – депутата Верховної Ради від “Європейської солідарності”.
Що поєднує 2 торгові марки
За даними журналістів, 2 торгові марки реєстрували одні й ті самі юристи з фірми “Юрімекс”. Керує нею колишній офіційний помічник Княжицького.
Варто зауважити, що компанія-власник земель у Буркуті раніше навіть була прописана в одному з офісів групи “Юрімекс”.
Княжицький заперечує зв’язок
Княжицький спростовує свій зв’язок з масовою приватизацією земель. Він наголосив, що просто любить ці землі.
Нагадаємо, що наразі Княжицький представляє партію “Європейську Солідарність”. До слова, глава партії Петро Олексійович також не раз става фігурантом журналістських рослідувань.