НАТО не піде на компроміс із Росією щодо права будь-яких країн, включаючи Україну, на вступ до Альянсу. Про це генсек НАТО Єнс Столтенбрг заявив на терміновому брифінгу ввечері 26 січня після передачі РФ відповіді на «гарантії безпеки».
Столтенберг, окремо, закликав Росію вивести війська з України, Грузії та Молдови.
«Росія повинна утримуватися від агресивних дій і відкликати свої війська з України, Грузії та Молдови, де вони розміщуються без згоди цих країн», – сказав Столтенберг.
Генсек НАТО додав, що російська сторона повинна конструктивно взаємодіяти для вирішення ситуації навколо України, в тому числі в рамках нормандського формату.
За словами Столтенберга, Північноатлантичний альянс за необхідності за кілька днів розгорне у Чорноморському регіоні передовий загін із 5 тис. осіб на чолі з Францією.
Ще НАТО пропонує Росії відновити місії у Москві та Брюсселі. За словами генсека, Альянс пропонує РФ встановити пряму лінію зв’язку та максимально використовувати військові контакти, щоб уникати інцидентів.
Окрім того, сьогодні США передали російській стороні свої письмові пропозиції щодо безпеки у відповідь на вимогу Кремля.
За словами генсека, у документі викладені три сфери, де НАТО бачить простір для прогресу у відносинах з РФ.
Перше сфера стосується відносин НАТО-Росія.
“Росія розірвала дипломатичні відносини з НАТО, що ускладнило наш діалог. Тож ми повинні відновити наші відповідні офіси у Москві та Стокгольмі. Ми також повинні використовувати наші існуючі військові канали зв’язку, щоб просувати прозорість та зменшувати ризики”, – заявив Столтенберг.
Друга сфера стосується європейської безпеки, яка включає і ситуацію довкола та в Україні.
“Ми готові вислухати занепокоєння Росії, готові до реального спілкування щодо того, як зміцнити фундаментальні принципи європейської безпеки, дотримуватись яких ми зобов’язалися, починаючи з Гельсінських угод. Це включає право кожної країни обирати свої безпекові домовленості”, – сказав Столенберг.
Третя сфера стосується зменшення ризиків, прозорості та контролю за озброєнням. НАТО пропонує РФ проводити спільні брифінги щодо навчань і ядерної політики в межах Ради Росія-НАТО.